Konec soukromí, jak ho známe. Aplikace umí odhalit identitu i náhodného kolemjdoucího

Helena Truchlá Helena Truchlá
24. 1. 2020 6:31
Australský vývojář Hoan Ton-That před lety vymyslel oblíbenou aplikaci, která umožňovala na fotku jakéhokoliv člověka přidat typické světlé vlasy, jaké má americký prezident Donald Trump. Nyní tento programátor přišel s nástrojem na odhalování identity, který může znamenat konec soukromí, jak jsme jej doteď chápali.
Musíme to na chvíli stopnout, varují technologičtí experti.
Musíme to na chvíli stopnout, varují technologičtí experti. | Foto: Reuters

Jeho firma Clearview AI vyvinula aplikaci schopnou rozeznávat obličejové rysy natolik účinně, že na ni spoléhají američtí policisté i tamní ministerstvo vnitřní bezpečnosti. "Dospěl jsem k závěru, že jelikož informací bude neustále přibývat, nikdy nebudeme mít soukromí," řekl listu New York Times David Scalzo, jeden z investorů, kteří aplikaci podpořili. 

Nový program funguje na jednoduchém principu. Fotku libovolné osoby srovná s databází asi tří miliard veřejně přístupných snímků z Facebooku, Instagramu, Twitteru, YouTube a milionů dalších stránek. Vlastníkům aplikace pak zobrazí ty snímky, na kterých vyhledávanou osobu odhalí. Jejich prostřednictvím pak často lze dohledat i její jméno a další citlivé údaje.

Australský vývojář Hoan Ton-That.
Australský vývojář Hoan Ton-That. | Foto: HOAN TON-THAT

Podobnou aplikaci již před čtyřmi lety vyvinuli dva ruští programátoři. Takzvaná FindFace je veřejně dostupná, čerpá ale jen z ruské sociální sítě VKontakte. Na podobné technologii pracuje i většina velkých firem, jako je Google, Facebook nebo Microsoft.

Co dělá Clearview výjimečným, je ale právě třímiliardový zdroj fotografií. Je mnohem obsáhlejší než milionové databáze policistů, výzkumných institutů nebo soukromých společností, před kterými již v minulosti varovali aktivisté.

Americké úřady aplikaci Clearview podle deníku The New York Times používají například k vyšetřování krádeží, vražd, ale také případů sexuálního vykořisťování dětí. "Můžete použít fotky, které nejsou perfektní. Dotyčný na sobě může mít i čepici nebo brýle, být vyfocený z profilu nebo jenom částečně," pochvaluje si program jeden z policistů.

Jen on sám díky Clearview údajně odhalil více než tři desítky podezřelých. Za roční licenci jeho oddělení zaplatilo 10 tisíc dolarů (asi 227 tisíc korun). Nyní ji testují detektivové z FBI i kanadské úřady. 

Zastavme to

Americký list však upozornil, že aplikace umožňuje vývojářům propojit ji i s takzvanými chytrými brýlemi. Osobu, jejíž identitu chce uživatel odhalit, ať už objekt milostného zájmu ve veřejné dopravě, nebo třeba účastníka demonstrace, by tak uživatel hypoteticky nemusel ani fotit, ale jen se na ni přes tyto brýle podívat. 

"Způsobů, jakými se z toho může stát zbraň, je nekonečně mnoho," vyjádřil znepokojení Eric Goldman z Institutu pro právo pokročilých technologií na univerzitě v americké Santa Claře. "Představte si policistu, který chce pronásledovat potenciální partnerky, nebo cizí vládu, která zjišťuje tajnosti o lidech, aby je mohla vydírat nebo zatknout," upozorňuje. 

"Myslím, že musíme tu technologii na chvíli zastavit," je přesvědčená také Meredith Whittakerová z newyorského institutu AI Now. Podle ní musí státy získat čas, aby přijaly potřebné nové zákony. 

Redaktorka New York Times Kashmir Hillová, která fungování aplikace pro tento deník popsala, požádala policisty, aby její snímek s databází Clearview porovnali. "Brzy jim zavolali zástupci firmy a ptali se, jestli mluví s médii. Je to jasná ukázka toho, že ta firma dokáže a také má zájem na tom sledovat, koho bezpečnostní složky vyhledávají," popisuje Hillová. Společnost Clearview to posléze vysvětlila snahou odhalovat "nevhodná vyhledávání". 

S rozšířením aplikace jejímu vývojáři Hoan Ton-Thatovi pomohl Richard Schwartz, někdejší poradce Rudolpha Giulianiho, bývalého starosty New Yorku a současného člena týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Schwartz, který později pracoval jako vlivný novinář, slíbil, že pro aplikaci získá zákazníky. V roce 2019 podle serveru Pitchbook celý start-up získal zhruba sedm milionů dolarů, tedy asi 158 milionů korun. 

Že aplikace může mít dalekosáhlé dopady, připouští i její podporovatelé. "Zákony musí určit, co je legální. Možná to povede k dystopické budoucnosti nebo něčemu takovému, ale technologii není možné zakázat," je přesvědčený investor David Scalzo, který aplikaci podpořil. 

Raději jen interně

Právě s návrhem na zákaz programu v minulých dnech přišla Evropská komise. Ta chce zastavit uplatňování rozeznávání obličeje na veřejných místech na příští tři až pět let. Podobný zákaz již vydalo například americké San Francisco, ve školách technologii nechtějí Francie a Švédsko. 

Před dvěma lety pak EU zpřísnila pravidla, jaká uživatelská data mohou stránky jako například Facebook shromažďovat. Sociální síť nyní řeší, zda je princip fungování Clearview vůbec legální. Pravidla Facebooku oficiálně zakazují i hromadné stahování fotografií uživatelů. 

Evropské zákonodárce podpořil mimo jiné Sundar Pichai, výkonný ředitel Googlu. Tento technologický gigant by patrně byl schopen vyvinout podobný program jako Clearview. 

Zástupci Googlu se pro opatrné zacházení s touto technologií vyslovují opakovaně. Využívat ji nemohou například ani programátoři a firmy, kterým poskytuje internetové úložiště, takzvaný Google Cloud. Pouze pro interní použití si svou vlastní aplikaci pro rozpoznání tváře schraňuje také Facebook. 

Nesouhlasně současný návrh komise zhodnotil zástupce Microsoftu. "Je jen jeden způsob, jak technologii udělat lepší - a to je ji používat," nechal se slyšet Bradford Smith.

Byl to právě Smith, kdo již dříve vyzval americké zákonodárce, aby na technologii dohlíželi. Vláda Spojených států letos v lednu předpisy omezující využití umělé inteligence zveřejnila a vyzvala Evropu, aby se rovněž zdržela "agresivního přístupu".

Rasismus?

Podle autora programu Ton-Thata aplikace dokáže k nahranému snímku najít odpovídající obsah ve třech čtvrtinách případů a policisté oslovení listem The New York Times si její fungování pochvalují. Experti ale varují, že přesnost odhalení by museli otestovat nezávislí výzkumníci.

Spolehlivost je problém, se kterým se rozpoznávání obličeje potýká dlouhodobě. Technologie víc chybuje například u lidí tmavé pleti nebo u Asijců, méně přesná je u žen.

Ve snaze tento nedostatek vylepšit už v minulosti společnost Google musela vysvětlovat, proč kvůli zlepšení své vlastní technologie na rozeznávání obličeje fotografovala Afroameričany bez domova v americké Atlantě. Později vyšlo najevo, že firmou najatí sběratelé dat si tím nejspíš usnadňovali hledání dobrovolníků tmavé pleti. 

Naopak čínský režim rozpoznávací technologii záměrně využívá k rasovému rozřazování a útlaku muslimské ujgurské menšiny, která v zemi žije. K vylepšování technologie Čína využívá rozsáhlou síť bezpečnostních kamer v ulicích.  

Video: Kamery rozpoznávající obličeje i v Praze? Za pár let by to šlo, říká expert

Dovedu si představit situaci, kdy dojde k nějakému incidentu a policie potřebuje rychle najít konkrétní osobu, říká Martin Urban. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Tortorella skončil po šesti letech jako trenér hokejistů Columbusu

Hokejové kluby Columbus a Arizona se po skončení základní části NHL a marné snaze dostat se do play off rozhodly ke změně trenéra. V Columbusu skončil po šestiletém angažmá John Tortorella, tým Coyotes už do nové sezony nepovede Rick Tocchet, který na střídačce Arizony strávil čtyři roky.

Vedení Blue Jackets den po zápase s Detroitem oznámilo, že po vzájemné dohodě s Tortorellou neprodlouží smlouvu. Dvaašedesátiletý kouč dovedl po svém příchodu Columbus čtyřikrát za sebou do play off, v prvních 15 sezonách od vzniku klubu přitom tým do vyřazovacích bojů prošel jen dvakrát.

Letos se mužstvu nedařilo a od posledního místa v Centrální divizi ho nemohla zachránit ani závěrečná výhra 5:4 v prodloužení nad Detroitem. Do bojů o Stanleyův pohár nepostoupil Columbus poprvé od roku 2016.

Tortorella nasbíral během 20 sezon v NHL 673 vítězství, což z něj dělá nejúspěšnějšího amerického trenéra ligy. V roce 2004 dovedl Tampu Bay k zisku titulu, působil i v New York Rangers a ve Vancouveru.

O pět let mladší Tocchet dovedl Arizonu v Západní divizi na 5. místo. "Po setkání s Rickem jsme se dohodli, že změna kouče je v nejlepším zájmu klubu," uvedl generální manažer Bill Armstrong. Za čtyři roky pod Tocchetovým vedením prošli "Kojoti" do bojů o Stanley Cup jen loni.

před 24 minutami

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou hořelo, škoda je 4 miliony

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou na Benešovsku v neděli hořelo, škoda činí čtyři miliony korun. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na transformátoru, uvedl v tiskové zprávě mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Hasiči doporučili lidem v okolí, aby omezili větrání. Únik oleje z transformátoru do okolí hasiči nezaznamenali.

K požáru olejového transformátoru hasiči vyjížděli před 12.00, "Po příjezdu rozhodl velitel zásahu o vyhlášení druhého stupně poplachu a zároveň požádal o vyslání dalších hasičských jednotek, neboť plameny ohrožovaly sousední transformátor a střechu elektrorozvodny," popsal situaci mluvčí.

Na místo byli přivoláni i specialisté z chemické laboratoře hasičů. "Únik transformátorového oleje však nebyl zaznamenán. Toto by měl následně potvrdit rozbor vzorků odebraných nejen přímo v místě požáru, ale také z nádrží v čistírně i z řeky Sázavy," sdělil mluvčí.

"Po ochlazení objektu byla rozvodna odvětrána přetlakovým ventilátorem a zkontrolována opakovaným měřením termokamerou," oznámil Gabriel. Po 14.00 už na místě zůstali kvůli dohledu jen místní dobrovolní hasiči, o šest hodin později si po závěrečném průzkumu objekt převzal zástupce firmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě na kole zemřel známý německý architekt Helmut Jahn

Známý německý architekt Helmut Jahn v sobotu zemřel v důsledku nehody na jízdním kole, bylo mu 81 let. V neděli o tom informovala agentura AP. Jahn stál například za projekty berlínského Sony Centra a mezinárodního letiště Suvarnabhumi v Bangkoku či za renovací administrativní budovy Evropské komise nazvané podle Karla Velikého (Charlemagne) v Bruselu.

Jahn se narodil v roce 1940 v Německu, v roce 1966 však odešel do Chicaga. Jeho profesionální kariéra začala v roce 1967. Ve Spojených státech patří mezi jeho velké projekty například chicagské kongresové centrum McCormick Place. Jahn se podílel rovněž na návrhu budovy J. Edgara Hoovera, tedy ústředí Federálního úřadu pro vyšetřování FBI ve Washingtonu, napsala AP.

Podle policie do Jahna jedoucího na kole v sobotu odpoledne v obci Campton Hills západně od Chicaga narazily dva automobily, když nezastavil na křižovatce, kde byla značka stop. Architekt zemřel na místě nehody.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Frankfurt remizoval doma s Mohučí a přišel o čtvrtou příčku

Frankfurt pouze remizoval doma 1:1 s Mohučí a po 32. kole německé fotbalové ligy přišel o čtvrté místo, které zajišťuje účast v Lize mistrů. Mohuč potvrdila na hřišti favorita skvělou formu a neprohrála podeváté v řadě. Český záložník Vladimír Darida odehrál závěrečných 17 minut při bezbrankové remíze Herthy Berlín s Bielefeldem.

Mohuč dokonce až do 86. minuty vedla po trefě Karima Onisiwa, v závěru ale srovnal střídající Ajdin Hrustic. Frankfurt ztratil body potřetí z posledních čtyř utkání a pustil před sebe Dortmund, který si v sobotu poradil s Lipskem. Dvě kola před koncem ztrácí na Borussii jeden bod.

Na sestupovém 17. místě zůstává Kolín nad Rýnem, který doma podlehl 1:4 devátému Freiburgu. Kolín ztrácí dva body na barážovou příčku, na které zůstal Bielefeld. Hertha má stejně bodů, ale lepší skóre a zápas k dobru.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Kolín nad Rýnem - Freiburg 1:4 (50. Andersson - 18. Petersen, 20. Demirovič, 90.+3 Grifo, 90.+6 Schmid), Eintracht Frankfurt - Mohuč 1:1 (86. Hrustic - 11. Onisiwo), Hertha Berlín - Bielefeld 0:0.

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 32 23 5 4 92:40 74
2. Lipsko 32 19 7 6 57:28 64
3. Wolfsburg 32 17 9 6 57:32 60
4. Dortmund 32 18 4 10 69:44 58
5. Eintracht Frankfurt 32 15 12 5 63:48 57
6. Leverkusen 32 14 9 9 51:35 51
7. Mönchengladbach 32 12 10 10 59:52 46
8. Union Berlín 32 11 13 8 47:41 46
9. Freiburg 32 12 8 12 49:47 44
10. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
11. Hoffenheim 32 10 9 13 49:52 39
12. Mohuč 32 9 9 14 35:51 36
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 31 7 10 14 38:49 31
15. Brémy 32 7 10 15 34:51 31
16. Bielefeld 32 8 7 17 23:51 31
17. Kolín nad Rýnem 32 7 8 17 33:60 29
18. Schalke 31 2 7 22 20:80 13
Další zprávy