Lhasa - Za přísných bezpečnostních opatření prošla olympijská pochodeň Tibetem.
Vrcholem závěrečné pouti ohně, kterou komunistický režim využil k propagandistické přehlídce, byl dvouhodinový průvod pod palácem Potala, někdejším sídlem tibetského duchovního vůdce dalajlamy.
"Tibetské nebe se nikdy nezmění a rudá vlajka s pěti hvězdami nad ním bude navždy vlát," řekl v projevu Čang Čchin-li, šéf tibetských komunistů, který patří mezi tvrdé jádro stranického politbyra.
"Jistě se nám podaří úplně rozdrtit odštěpeneckou politiku dalajlamovy kliky," dodal.
Ulice Lhasy byly zcela uzavřeny a na každém nároží hlídkovali policisté. Průvodu se mohli zúčastnit jen prověření účastníci: většinou oficiální folklórní skupiny a čínští komunisté.
V Káthmándú se zatýkalo
Pro mnoho exilových Tibeťanů je procesí s pochodní ve Lhase jen dalším příkladem komunistické přehlídky moci.
Zatímco ve Lhase probíhala akce zcela podle čínských plánů, v metropoli Nepálu Káthmándú demonstrovaly proti průvodu stovky Tibeťanů. Podle agentrury Reuters jich čtyři sta skončilo v policejních celách. Jiné agentury uvádějí ještě větší čísla.
„Toto provokativní rozhodnutí - požehnané Mezinárodním olympijským výborem - může přinést další napětí a podkopává křehký proces dlouhodobého a mírového řešení tibetské otázky," kritizovala ceremonii výkonná ředitelka Human Rights v Číně Sharon Homová.
Etničtí Číňané v Tibetu jsou nicméně na olympijskou ceremonii hrdí. „Pro mě jako syna čínského lidu je olympiáda velkou událostí, na kterou jsem se těšil," řekl agentuře Reuters úředník na penzi Ča Lang.