Peking zkrátil cestu pochodně Tibetem na jeden den

gaz
18. 6. 2008 11:04
Teď je v další rizikové provincii: u čínských muslimů
Příslušník paravojenských jednotek hlídá na Lidovém náměstí v Urumči
Příslušník paravojenských jednotek hlídá na Lidovém náměstí v Urumči | Foto: Reuters

Urumči - Ačkoliv Čína dříve prohlašovala, že nebude měnit trasu olympijské pochodně, nakonec k tomuto kroku přistoupila. V Tibetu měla být původně od čtvrtka do soboty, nakonec se do něj však podívá pouze na jediný den, který stráví v hlavním městě Lhase.

Důvodem je podle úředníků nedávné zemětřesení v provincii S´-čchuan, které za sebou zanechalo téměř 90 tisíc mrtvých nebo nezvěstných.

Spojitost mezi oběma událostmi ale Peking neozřejmil a nahrává tak spekulacím, že pravým důvodem jsou obavy z nepokojů v Tibetu, který v březnu zasáhly mohutné protesty proti čínskému útlaku a "kulturní genocidě".

Čtěte také: Tibet není svobodný, volali na novináře ze světa mniši

Pochodeň se nyní nachází v další pro čínskou vládu velmi problematické provincii. Převážně muslimský Sin-ťiang na severozápadě země je totiž další z oblastí, která se nemůže smířit s nadvládou etnika Hanů a tvrdou rukou Pekingu.

Bezpečnostní opatření, která zde byla učiněna, jsou pro čínskou část běhu s pochodní bezprecedentní.

Koukejte raději na televizi

Svou třídenní cestu začala pochodeň v úterý v hlavním městě Urumči, a to na místním Lidovém náměstí, které je považováno za zdejší symbol komunistické moci.

Cestu pochodně spojují aktivisté na celém světě s tibetskou otázkou. To se Pekingu vůbec nelíbí
Cestu pochodně spojují aktivisté na celém světě s tibetskou otázkou. To se Pekingu vůbec nelíbí | Foto: Reuters

Zatímco jinde úřady vyzývaly, aby Číňané přišli pochodeň do ulic podpořit, obyvatelům Sin-ťiangu poradily, aby raději zůstali doma.

"Vzhledem k tomu, že příliš mnoho lidí by způsobilo nedostatek bezpečnosti, doporučujeme, aby (pochod) sledoval každý doma v televizi," citoval deník Xinjiang Daily šéfa oblastního sportovního výboru Li Kuang-minga.

Urumči bylo poseto kontrolními stanovišti a okolo Lidového náměstí byly postaveny detektory kovu, kterými muselo 3000 účastníků slavnostního zahájení projít.

Podobná bezpečnostní opatření panují i ve dvousettisícovém Kašgaru, kam pochodeň dorazila ve středu.

Problematické provincie

V Sin-ťiangu žijí převážně muslimští Ujgurové. Peking místní separatistické skupiny obviňuje z terorismu, který má podle něj zasáhnout i letošní letní olympijské hry.

Ujgurové naopak - podobně jako Tibeťané - poukazují na násilnou centralizaci a potlačování místní kultury.

Více o Sin-ťiangu: Na olympiádě hrozily únosy sportovců. Čína zatkla gang

Právě sinťiangská a pekingská část tříměsíční trasy pochodně uvnitř čínských hranic jsou státními úřady považovány za ty nejproblematičtější.

Kvůli zemětřesení v S´-čchuanu byly pochody v těchto "rizikových" částech Číny už dříve odloženy.

Kam pochodeň zamíří po Tibetu, není jisté. Původně měla dorazit do sousedních provincií Kan-su a Čching-chaj, ve kterých žijí etničtí Tibeťané. Podle úřadů však bude konkrétní trasa teprve oznámena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy