Počet obětí zemětřesení v Itálii nově vyčíslen na 207

Zahraničí Zahraničí
7. 4. 2009 13:42
Informace o mrtvé české studentce stále nebyla nepotvrzena
Tento muž přežil. Jeden ze stovky vytažených ze sutin
Tento muž přežil. Jeden ze stovky vytažených ze sutin | Foto: Reuters

L´Aquila - Počet obětí nejničivějšího italského zemětřesení za posledních téměř třicet let stále roste.

Podle italského premiéra Silvia Berlusconiho už bylo potvrzeno 207 mrtvých, 17 z nich ale ještě nebylo identifikováno. Další stovka z celkového počtu více než 1500 zraněných se nachází ve vážném stavu.  

Italská tisková agentura ANSA už v pondělí uvedla, že mezi oběťmi je i česká studentka, která se měla nacházet na studentských kolejích v nejhůře postiženém městě L´Aquila, jež se z velké části také zhroutily. České diplomatické zdroje tuto informaci však zatím nepotvrdily.

"Stále napjatě čekáme, až budeme italskou stranou vyrozuměni. Jmenný seznam obětí zatím nebyl oficiálně zveřejněn, u mnoha z nich ještě probíhá identifikace. Jakmile tuto informaci budeme mít ověřenou, oznámíme to," řekla v úterý odpoledne pro Aktuálně.cz tisková tajemnice českého velvyslanectví v Římě Jitka Kruková.

Záchranáři mezitím stále prohledávají sutiny a vytahují další těla. Naděje na to, že někdo v rozvalinách mohl přežít, je ale stále menší.

Lidé bez domova

Hotely, auta, stany - tak strávili noc lidé, kteří zemětřesení v okolí L´Aquily ve střední Itálii přežili. Premiér Berlusconi už v pondělí dopoledne vyhlásil v oblasti stav nouze a doporučil lidem, aby se do svých domů nevraceli.

A jeho varování se ukázalo jako případné. Ve večerních hodinách totiž přišlo několik dalších otřesů, z nichž nejsilnější byl podle korespondenta BBC ten okolo desáté hodiny, který zem „rozhoupal jako želé".

Podle amerického deníku New York Times se počet obyvatel, kteří tuto noc neměli kde spát, odhaduje na 17 tisíc. Další nalezli útočiště u příbuzných a přátel.

Komisař italského Červeného kříže Francesco Rocha však odhadl celkový počet lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou, na 50 tisíc.

Stanové městečko

Berlusconi slíbil, že nikdo nezůstane bez pomoci, a úřady na dvou místních stadionech vystavěly městečko čítající 2000 stanů, kam se začali kvůli večernímu dešti stahovat i ti, kteří chtěli původně spát pod širým nebem.

Zhroucené střechy vesnice Onna se odrážejí proti sněhem pokrytým masivům.
Zhroucené střechy vesnice Onna se odrážejí proti sněhem pokrytým masivům. | Foto: Reuters

„V žádném případě jsme nemohli riskovat návrat do našeho domu, i když byl jen lehce poškozen," řekla agentuře Reuters Giani Festová. „A štěstí bych nepokoušela ani v hotelu."

Strávila tak noc namačkaná v jednom z velkých stanů, kde lidé polehávají na postelích, židlích i na zemi. Nervózní atmosféru podle Reuters doplňuje hučení generátorů a intenzivní světlo na stadionu. Ani teploty, které v noci spadly na čtyři stupně Celsia, nocležníkům v  improvizovaném stanovém táboře život neulehčovaly. Humanitární pracovníci zde rozdávají jídlo a vodu.

„Je to strašné, nemohu jít domů," řekla New York Times Gaetana Leoneová. „Měli jsme ale štěstí. I když jsme ztratili své domy, jsme stále naživu," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy