Střet o vodu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem si vyžádal desítky mrtvých

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2021 19:25
Desítky lidí přišly o život, stovky utrpěly zranění a tisíce musely opustit své domovy kvůli pohraničnímu konfliktu mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem, hlásí tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Při nejhorším střetu v poslední době mezi dvěma středoasijskými státy, které spolu mají územní spory, přišlo na kyrgyzské straně o život 31 lidí a 154 utrpělo zranění, uvedla agentura TASS.
Kyrgyzstán, Naryn, Liglass
Kyrgyzstán, Naryn, Liglass | Foto: Michael Švec

Podrobnosti z tádžické strany nejsou k dispozici: Dušanbe ve čtvrtek oficiálně hlásilo jen dvě osoby poraněné střelbou, ale agentura RIA Novosti s odvoláním na radnici pohraničního města Isfara informovala o třech mrtvých a 31 zraněných.

Kvůli novému krvavému střetu na hranicích se dnes telefonicky spojili prezidenti obou zemí - kyrgyzský Sadyr Žaparov a tádžický Imomali Rachmon. Podle agentury TASS se dohodli, že si o vzniklé složité situaci promluví při osobním setkání v Dušanbe ve druhé polovině května. Už hned v sobotu ale mají pokračovat jednání příslušných činitelů o určení společné hranice.

Předchozí bilance čítala šest mrtvých na obou stranách. Jednou z obětí se stalo dítě narozené v roce 2008, které zemřelo při převozu do nemocnice, uvedlo kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví. Podle tisku přišla o život dvanáctiletá dívka.

Z místa přicházejí protikladné zprávy. Obě země se dohodly na příměří a na tom, že spor vyřeší jednáním, řekl v pátek kyrgyzský ministr zahraničí Ruslan Kazakbajev podle agentury TASS zmocněnci Evropské unie pro Střední Asii. Tím je slovenský diplomat Peter Burian. Naopak agentura Interfax s odvoláním na kyrgyzské úřady hlásí novou přestřelku a že "mezi raněnými je policista".

"Při čtvrtečních střetech byly nasazeny i těžké zbraně, což nikdy dříve nebylo," napsal list Kommersant, podle kterého do šestihodinového boje zasáhly minomety a obrněná technika. Přestřelky podle deníku pokračovaly i v noci na dnešek. Kyrgyzští pohraničníci dnes podle agentury TASS obvinili tádžickou stranu ze zapojení armádních helikoptér. Bitevní vrtulník Mi-24 podle nich ostřeloval kyrgyzské obce.

Na místo konfliktu podle kyrgyzského serveru 24.kg dorazil šéf kyrgyzské tajné služby Kamčybek Tašijev. Vyzval místní obyvatele ke klidu, válku si podle něj nikdo nepřeje. Poté odjel vyjednávat s tádžickou stranou. Tašijev se podle serveru urychleně vrátil z Německa, kde se měl podrobit lékařské prohlídce po dřívější operaci srdce.

Konflikt původně vypukl ve středu o vodní zdroj na hranicích a ve čtvrtek přerostl v přestřelky. Střety trvaly většinu dne a propukly znovu i poté, co představitelé obou zemí oznámili příměří a stažení vojáků z oblasti, napsaly tiskové agentury.

Hranice mezi oběma středoasijskými státy je dlouhodobě neklidná a přestřelky nejsou neobvyklé. Od sovětských dob totiž hraniční linie není přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně dostupným terénem. Kromě pohraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka.

Společná hranice obou států je dlouhá 982 kilometrů, ale dosud se podařilo vytyčit přibližně 500 kilometrů. Základní problém tkví v tom, že obě strany při vymezování sporných míst používají rozdílné mapy, poznamenal Kommersant.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy