Američany pobouřil agresivní zásah proti černochům v Texasu

ČTK ČTK
8. 6. 2015 19:12
Pobouření vyvolalo video, na němž policie nepřiměřeně zasahuje proti mladým lidem na plovárně na předměstí Dallasu.
Texaský policista, ilustrační foto.
Texaský policista, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Ve Spojených státech vyvolal pobouření videozáznam z policejního zásahu na plovárně v Texasu.

Zasahující bělošský policista na mladistvé černochy vytáhl zbraň a jednu z dívek v plavkách dokonce povalil na zem a klečel na ní. Podle mnohých jednal nepřiměřeně. 

Americká CNN uvedla, že nyní byl postaven dočasně mimo službu.

Policisté se snažili rozehnat dav

K incidentu došlo v pátek na dallaském předměstí McKinney. Podle místního policejního šéfa Grega Conleyho jeho muži dorazili na místo, protože dostali informaci o narušování veřejného pořádku.

Lidé se tam dohadovali, kdo na plovárně může být, protože bydlí v jejím okolí nebo má povolení a kdo ne. A hádky přerostly až v menší potyčky.

Conley uvedl, že policisté se dav snažili rozehnat a během toho jeden z policistů "dočasně zadržel" čtrnáctiletou dívku. Důvod jejího zadržení již neupřesnil.

Starosta města je znepokojen

Starosta McKinney Brian Loughmiller ve svém prohlášení řekl, že "je incidentem a děním na videu znepokojen". Vyzval místní úřady a policii, aby vše rychle vyšetřily.

Policejní šéf Conley neidentifikoval policistu na záznamu ani dočasně zadrženou dívku.

Podle agentury AP je McKinney místo, kde žije převážně bělošské obyvatelstvo, většina dětí na videu jsou černoši.

Incidenty, ve kterých figurují policisté bílé pleti a podezřelí černé pleti, vyvolávají v USA často znepokojení. Jde o reakci na události z loňského srpna, kdy bělošský policista ve Fergusonu zastřelil osmnáctiletého černošského mladíka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy