Poblíž Bordeaux se upálil zaměstnanec France Telecom

Radim Klekner Radim Klekner
28. 4. 2011 16:52
Loni spáchalo sebevraždu 25 zaměstnanců společnosti.
Vlna sebevražd u France Telecom začala v roce 2008
Vlna sebevražd u France Telecom začala v roce 2008 | Foto: Reuters

Bordeaux - Po vlně sebevražd zaměstnanců obávajících se o své místo vytvořila společnost France Telecom - Orange speciální program, jak dalším tragédiím předcházet.

Dlouhé měsíce se zdálo, že sebevražedná série je u konce. V úterý se ale na parkovišti jedné z poboček koncernu poblíž západofrancouzského Bordeaux upálil sedmapadesátiletý muž.

Jeho synové udali jako hlavní důvod zoufalého činu "neutěšenou situaci na pracovišti ", se kterou byl jejich otec konfrontován, a "způsob, jakým se ji společnost rozhodla řešit". Naráželi tím na fakt, že tento bývalý účetní byl v rámci privatizace a restrukturalizace koncernu přesunut na jinou pracovní pozici a nad jeho další budoucností visel dlouhé měsíce otazník. 

Ve stejném smyslu se vyjádřili i zástupci odborů. Generální ředitel společnosti Stephane Richard proto přislíbil, že incident nechá prošetřit a vyvodí z něj "náležité závěry".

"Koncern má nyní nedostatek zaměstnanců, a to se projevuje na atmosféře na pracovišti, poznamenané stresem a nervozitou," zdůraznil v rozhovoru s deníkem Le Monde Christian Mathorel, jeden z předáků odborové centrály CGT.  

Šetření z "vlastních zdrojů"

Koncern France Telecom, který po privatizaci v roce 2004 převzal název své divize mobilních telefonů Orange, čelil v uplynulých třech letech sérii několika desítek sebevražd souvisejících zjevně s faktem, že se rozhodl propustit 22 tisíc zaměstnanců, tedy přibližně pětinu tehdejšího početního stavu.

Francouzi se bouří proti plánům vlády na posunutí odchodu do důchodu
Francouzi se bouří proti plánům vlády na posunutí odchodu do důchodu | Foto: Reuters

Kvůli špatnému hospodaření se státní podnik dostal na počátku nového tisíciletí do dluhů. Hodnota jeho akcií klesla z 219 eur v roce 2000 o dva roky později na pouhých 6,94 eura.

Banky a noví investoři museli následně do zadlužené firmy vložit 15 miliard eur, stejná částka se našla ve státním rozpočtu.

Dalších patnáct miliard měl koncern ušetřit "z vlastních zdrojů".

Znamenalo to mimo jiné propustit část zaměstnanců, zejména těch s nižšími platy. Někteří vzniklou situaci neunesli a rozhodli se vzít si život. Deptaly je mimo jiné také mnohamilionové "zlaté padáky", které společnost vyplácela manažerům, s nimiž se rovněž musela rozloučit.

Sedmapadesátiletý muž, jehož francouzská média označila jen jak Rémyho L., po sobě nezanechal dopis na rozloučenou. Jeho spolupracovníci, kteří za něj ve středu na místě, kde sebevraždu spáchal, drželi minutu ticha, vyzvali zástupce společnosti, aby se pietního aktu nezúčastnili.

Řada Francouzů v předdůchodovém věku žije ve strachu a nejistotě ze ztráty zaměstnání. Vláda se totiž rozhodla posunout hranici odchodu do důchodu ze současných 60 na 65 let. Starší ročníky se nyní obávají, že přijdou o práci a novou nenaleznou a do konce života je čeká už jen živoření.

Odbory již oznámily sérii protestů proti vládnímu balíčku úspor.

V letech 2008-9 se zabilo vlastní rukou 32 zaměstnanců koncernu, loni dalších 25. Letošní sebevražda je u společnosti první.

 

Právě se děje

Další zprávy