Po útěku prezidenta uhořelo v tuniském vězení 42 lidí

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
15. 1. 2011 12:54
Armáda s tanky je v ulicích metropole, premiér jedná s opozicí o vládě
Vojáci hlídkují před ministerstvem vnitra v Tunisu.
Vojáci hlídkují před ministerstvem vnitra v Tunisu. | Foto: Reuters

Tunis - V rabování obchodů a vypalování budov přerůstají nepokoje v Tunisku poté, co ze země včera uprchl po třiadvaceti letech u moci prezident Zín Abidín bin Alí.

Podle svědků lidé vyrabovali v metropoli Tunisu a okolí několik velkých nákupních středisek, jedno z nich patří francouzskému řetězci Carrefour.

Požár zničil v Tunisu budovu hlavního železničního nádraží, hoří prý i další budovy, na několika místech ve městě je slyšet střelba. Při požáru vězení ve městě Monastir podle agentury AFP uhořelo 42 vězňů.

Tuniský premiér Muhammad Ghannúší povolal do ulic armádu, vládní budovy a další strategické objekt hlídají tanky.

V některých čtvrtích lidé sami organizují domobranu před násilníky, kteří údajně s noži a střelnými zbraněmi chtějí krást a rabovat.

Prezident Bin Alí (na plakátu) uprchl ze země.
Prezident Bin Alí (na plakátu) uprchl ze země. | Foto: Reuters

Premiér má dnes jednat s opozičními politiky o vytvoření přechodné vlády, která by zemi dovedla k předčasným volbám.

Prezidenta Zín Abidína bin Alího, který autoritářsky vládl od převratu v roce 1987, svrhly velké demonstrace a protesty proti nezaměstnanosti, korupci a cenzuře médií. Desítky lidí zahynuly.

Tuniský prezident se svojí rodinou původně mířil letadlem do Francie, prezident Nicolas Sarkozy jej ale odmítl pustit do francouzského vzdušného prostoru. Bin Alí tak nakonec přistál v saúdskoarabské Džiddě.

Ačkoliv do Tunika ročně přijíždí více než pět milionů evropských turistů, v tuto dobu se jich tam nachází jen málo. Přesto některé evropské turistické kanceláře své klienty narychlo přepravují domů, naplánované lety z Evropy do přímořských letovisek se ruší.

Připravujeme podrobnosti.


 

 

Právě se děje

Další zprávy