Po smrti guinejského vládce následoval pokus o převrat

Zdeněk Mihalco
24. 12. 2008 11:46
V západoafrické Guineji zemřel prezident Lansana Conté
Guinejský prezident Lansana Conté na archivním snímku (1999) s tehdejším francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem
Guinejský prezident Lansana Conté na archivním snímku (1999) s tehdejším francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem | Foto: Reuters

Conakry - Před 24 lety se k vládě v západoafrické Guineji dostal pomocí vojenského převratu Lansana Conté.

Krátce po pondělní smrti tohoto jednoho z nejdéle vládnoucích afrických prezidentů panuje v zemi zmatek. Také nyní se část armády pokusila o převrat.

Někteří z armádních velitelů několik hodin po Contého smrti oznámili, že pozastavují platnost ústavy a rozpouštějí vládu. Vojáci nyní ovládají například státní rozhlas.

Premiér Tidiane Souaré však v reakci uvedl, že vláda pracuje dál. Také někteří další vrcholní představitelé armády se údajně postavili proti převratu a podle britské stanice BBC jej označili za pokus "minoritní části armády".

Podle ústavy by zemi měl dočasně vést předseda Národního shromáždění a měly by být vypsány volby.

Vláda tvrdí: Převrat nemá podporu

Čtyřiasedmdesátiletý Conté, silný kuřák a diabetik, zemřel v pondělí pozdě večer. Krátce poté předseda parlamentu oficiálně oznámil jeho smrt.

Následovalo prohlášení jednoho z armádních velitelů v místním rádiu: "Ukázalo se, že instituce republiky nejsou schopné vyřešit krizi, které země čelí," řekl velitel Moussa Dadis Camara. "Ode dneška je pozastavena platnost ústavy a stejně tak je zastavena i jakákoli politická a odborářská činnost," dodal.

Foto: Aktuálně.cz

Upřesnil, že namísto dosavadní vlády by zemi měl vést "poradní výbor" obsazený vojáky a civilními osobami. Podle Camary musí noví vládci bojovat s korupcí a vyvést tuto na přírodní zdroje bohatou zemi z chudoby. Řádné volby slibují povstalci na rok 2010.

Podle premiéra Souarého i předsedy parlamentu ale vláda pracuje dál a převrat nemá podporu dalších armádních velitelů. Vláda vyhlásila čtyřicetidenní státní smutek.

Obavy z dalšího vývoje

Podle svědků, které citují zahraniční média, panuje nyní v zemi zmatek. V ulicích hlavního města Conakry jsou policisté i vojáci v obrněných vozech a tancích.

Někteří analytici upozorňují, že nynější události by mohly vést k chaosu v zemi.

"Co nás opravdu znepokojuje, více než převrat, je fakt, že armáda se může rozštěpit, což by mohlo vyústit i v občanskou válku," prohlásil pro stanici Al-Džazíra Richard Cornwell z jihoafrického Institutu pro bezpečnostní studia. "A samozřejmě vzhledem k tomu, kde Guinea leží, tedy že hraničí se Sierra Leone a Libérií, by to mohlo být nebezpečné pro celý region," dodává.

Tyto okolní země jsou nyní, po krvavých konfliktech, relativně stabilní.

Obyvatelé Conakry sledují vojáky v obrněných vozech. 23. prosince 2008
Obyvatelé Conakry sledují vojáky v obrněných vozech. 23. prosince 2008 | Foto: Reuters

Chudá země skrývající bohatství

Conté se k moci v Guineji dostal nekrvavým převratem v roce 1984 - po smrti prvního prezidenta země Ahmeda Sékou Tourého. V dnes desetimilionové zemi, bývalé francouzské kolonii, se během Contého vlády konaly troje volby, které většinou opozice bojkotovala a označila je za nedemokratické.

Vážné zdravotní problémy měl Conté od roku 2002. Během posledních dvou let se proti Contého režimu konalo několik demonstrací a stávek. Během protestů zemřely nejméně desítky lidí.

Tato převážně muslimská země, ve které žije přes 20 etnických skupin, má bohaté zásoby přírodních zdrojů, například bauxitu nebo diamantů. Má potenciál stát se jednou z nejbohatší zemí Afriky, zatím však zůstává chudým zemědělským státem.

Ekonomický rozvoj Guineji zbrzdil příliv uprchlíků z konflikty zmítaných okolních zemí - Pobřeží slonoviny, Sierra Leone a Libérie. V zemi je navíc vysoká míra korupce. Podle žebříčku organizace Transparency International je Guinea sedmou nejzkorumpovanější zemí světa.

 

Právě se děje

Další zprávy