Po krvavé předehře začaly nejdůležitější volby roku

Martin Novák Martin Novák
28. 11. 2011 13:50
Hlasování doprovází obavy z násilí, favoritem je stejně jako v Tunisku islámská strana
Volební místnost v Káhiře.
Volební místnost v Káhiře. | Foto: Reuters

Káhira - Jedny z nejdůležitějších a nejvíce sledovaných voleb roku 2011 začaly. Egypťané rozhodují o tom, jak bude vypadat jejich první parlament po pádu prezidenta Husního Mubaraka.

Tentokrát se volí v pluralitních volbách za účasti desítek stran a šesti tisíc kandidátů. Na rozdíl od Mubarakových časů, kdy byly volby falšovány ve prospěch jeho Národní demokratické strany, jsou tentokrát výsledky velkou neznámou.

Egypt má v arabském světě klíčové postavení, a výsledek voleb tak ovlivní i politické směřování dalších arabských zemí v době překotných revolučních změn. Od rána se tvoří před volebními místnostmi dlouhé fronty, zájem zřejmě převýší očekávání.

Krvavá předehra

Klidu před začátkem hlasování nepřidaly masové demonstrace v Káhiře a dalších městech namířené proti armádě, která od rezignace Mubaraka 12. února Egyptu dočasně vládne.

Desetitisíce lidí žádaly, aby Nejvyšší rada ozbrojených sil co nejrychleji předala moc do rukou civilistů. Týden krvavých střetů s policií si vyžádal dvaačtyřicet mrtvých.

Jak vedení armády, tak většina stran se ale shodla v tom, že odkládat volby by bylo to nejhorší.

Panují však obavy z násilností jak v průběhu hlasování, tak po něm. Není jasné, zda policisté a vojáci budou střežit všechny volební místnosti. Policisté a profesionální vojáci přitom nemají volební právo.

Foto: Reuters

Podle některých egyptských komentátorů bude velkým úspěchem, když volební účast bude vyšší než padesát procent.

Otázkou také je, jak se zachovají poražení po volbách a zda nebude příliš mnoho stížností na podvody a neregulérnosti.

"Nemám z toho dobrý pocit. Obávám se, že kandidáti, kteří neuspějí, porážku nepřijmou a mohou leckde nastat i boje," řekl Aktuálně.cz student bohemistiky na Káhirské univerzitě Mahmúd Ghoním.

Šest tisíc kandidátů

Volby v Egyptě jsou složitou kombinací většinového a poměrného systému. Kandidovat mohou jak strany se svými kandidátkami, tak jednotlivci. Celkem se o 498 křesel uchází přes šest tisíc kandidátů.

Na rozdíl od Tuniska Egypt nepustil na volby zahraniční pozorovatele.

Právo volit má padesát z osmdesáti milionů Egypťanů, a z organizačních důvodů je proto hlasování rozděleno do tří etap. V pondělí a úterý 28. a 29. listopadu volí Káhira, Alexandria a některá města v jižním Egyptě.

14. a 15. prosince hlasuje Suez a střední Egypt. 3. a 4. ledna se pak koná závěrečná etapa na Sinaji, v Nilské deltě a v pouštních oázách v západní části země.

Když v obvodu žádný kandidát nezíská přes padesát procent, musí se konat za týden druhé kolo. Hlasovat se tedy bude ještě 11. ledna, a kompletní výsledky a složení 498členné dolní komory parlamentu tak zřejmě budeme znát až v polovině ledna.

Foto: Reuters

Největším favoritem je islámská strana Svoboda a spravedlnost, jejíž kandidátku sestavilo hnutí Muslimské bratrstvo. Očekává se, že strana sice nezíská většinu hlasů, ale zhruba pětatřicet až čtyřicet procent.

Dopadne tedy podobně jako tuniská islámská strana An-Nahda, která v říjnových tuniských volbách dostala necelých dvaačtyřicet procent hlasů.

Umírnění islamisté zvítězili o víkendu také v marockých volbách. Jejich Strana spravedlnosti a rozvoje dostala kolem šestatřiceti procent hlasů.

Silnou koalici vede křesťan

Největším soupeřem egyptských islamistů má být podle průzkumů seskupení Egyptský blok. Jeho hlavní silou je strana Svobodní Egypťané, kterou vede koptský křesťan, telekomunikační magnát a miliardář Nagíb Sawirís.

Šance na slušný výsledek má také liberální strana Wafd, která existuje už od devatenáctého století. Do parlamentu se dostane zřejmě také hnutí s názvem Revoluce pokračuje, které sdružuje hlavně mladé Egypťany, kteří v lednu a v únoru v ulicích svrhávali Mubarakův režim.

Do voleb jde rovněž ultraradikální islamistická strana Núr (Světlo), která prosazuje zavedení přísného islámského práva šaríja. Podle průzkumů ji chce volit kolem šesti procent Egypťanů.

V některých venkovských oblastech si zřejmě udrží parlamentní křesla místní předáci, kteří byli dříve loajální Mubarakovi.

Úkolem parlamentu bude hlavně vypracování nové ústavy a kromě jiného příprava prezidentských voleb, které se zřejmě uskuteční v polovině příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy