Egyptská armáda vytvoří "vládu národní spásy"

Martin Novák Martin Novák
22. 11. 2011 21:24
Vláda, podřízená armádnímu velení, podala po násilnostech demisi
Foto: Reuters

Káhira - Vedení egyptské armády přijalo v úterý demisi kabinetu po brutálním potlačení protestů v centru Káhiry, kde zemřelo od soboty do pondělí šestatřicet lidí.

Nejvyšší rada ozbrojených sil, která stojí v čele země od únorového svržení prezidenta Husního Mubaraka, se zároveň dohodla se zástupci největších politických stran na vytvoření takzvané "vlády národní spásy," která by měla ukončit chaos a násilí v ulicích egyptských měst.

Od soboty každý den tisíce Egypťanů demonstrují proti armádě, kterou viní ze snahy uchovat si moc v Egyptě i po parlamentních a prezidentských volbách.

V úterý odpoledne začala další demonstrace, dorazilo zhruba sto tisíc lidí. Noc na centrálním náměstí Tahrír strávilo asi dvacet tisíc osob. Policisté znovu nasadili proti demonstrantům slzný plyn a gumové projektily poté, co na ně účastníci protestu začali házet kameny.

Protestující žádají odstoupení dočasné hlavy státu, šéfa Nejvyšší rady ozbrojených sil Muhammada Tantávího, a předání moci do rukou civilistů.

Ačkoliv policie popírá, že by o víkendu na náměstí používala ostrou munici, lékaři z nemocnic hlásí, že většina obětí zemřela po zásahu kulkou. Policisté také proti demonstrantům použili slzný plyn, gumové projektily a obušky.

Egyptská televize oznámila, že v úterý večer Tantáví přednese projev k národu.

Foto: Reuters

K násilnostem dochází krátce před parlamentními volbami, rozdělenými z organizačních důvodů do tří etap. První začne v pondělí 28. listopadu, hlasování skončí v lednu.

Favoritem je islámská strana Svoboda a spravedlnost, podle odhadů získá kolem pětatřiceti procent hlasů.

I po zvolení nového parlamentu a vytvoření nové vlády ale dál bude mít rozhodující slovo Nejvyšší rada ozbrojených sil. Změnit to mají až prezidentské volby, které se však možná budou konat až v roce 2013.

Část Egypťanů ale chce, aby se tak stalo dříve a aby se armáda stáhla z politiky. Vojáci se ale snaží udržet si vliv návrhem ústavního dodatku, který by armádě dával právo samostatně konat v bezpečnostním zájmu země.

 

Právě se děje

Další zprávy