Po 40 letech je doma. Unesený rybář uprchnul z KLDR

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
14. 9. 2013 0:25
Čon U-pchjo pracoval na jedné z lodí, kterou KLDR zadržela v prosinci 1972.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul - Příběh jihokorejského rybáře, kterého i s posádkou před více než 40 lety unesla KLDR, spěje ke šťastnému konci.

Čon U-pchjo pracoval na jedné ze dvou rybářských lodí, které KLDR zadržela 28. prosince 1972 ve Žlutém moři. Spolu s ním zmizelo dalších 24 mužů.

Začátkem srpna se nyní 68letému muži podařilo ze Severní Koreje uprchnout do rodné země. Podle všeho jako jedinému z celé posádky.

Znovunalezeného rybáře vyslýchají jihokorejské úřady. Až šetření skončí, bude se moci vrátit k rodině, napsala s odkazem na úřední místa jihokorejská agentura Jonhap.

Okolo lidí, kterým se ze Severní Koreje podařilo utéct, totiž panuje určité podezření, připomněl server BBC.

O pomoc požádal přímo prezidentku

Po útěku z KLDR se Čon podle dostupných informací chvíli zdržoval v nejmenované třetí zemi, odkud poslal dopis s prosbou o pomoc přímo k rukám jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.

Pak Kun-hje.
Pak Kun-hje. | Foto: REUTERS/Luong Thai Linh/Pool

"Využil jsem příležitosti a uprchl ze Severu, protože jsem si víc a víc přál strávit zbytek svého života doma s mými příbuznými a bratry," uvedl v dopise, který se později dostal do rukou i novinářům.

Únosy ze strany KLDR patří k palčivým tématům Korejského poloostrova, připomněla agentura. Soul se stále snaží získat zpátky vojáky i civilisty unesené od války v letech 1950 až 1953. Konflikt skončil pouze příměřím, takže země jsou technicky stále ve válečném stavu.

Jižní Korea odhaduje, že od války bylo uneseno okolo 500 lidí, hlavně rybářů, napsala BBC. Pchjongjang ale odmítá, že by nějaké Jihokorejce držel proti jejich vůli.

 

Právě se děje

Další zprávy