Ničivé požáry v turistických rájích na jihu Evropy. Bylo to jako v pekle, říká farmář

Požár v turistické oblasti na italské Sicílii.
Turecké pobřeží Egejského moře sužují lesní požáry, které se už rozšířily do některých turistických letovisek.
... i domovy a hospodářství místních. "Tohle není normální. Bylo to jako v pekle," popsal místní farmář, který při útěku před plameny sám málem zemřel.
"Ta čísla jsou oproti posledním 19 letům mimo měřítko," prohlásil a dodal, že kouř z požárů se nyní přesouvá přes Egejské moře směrem ke Kypru.
Jih země v posledních týdnech zachvátily velká vedra a extrémní sucho, které mají na svědomí přes 50 ohnisek zejména v provincii Antalya a Mugla.
Foto: Reuters
ČTK Magdaléna Medková ČTK, Magdaléna Medková
Aktualizováno 1. 8. 2021 20:51
Lesy v plamenech a hotely obklíčené ohněm zachycují fotografie z provincií Antalya a Mugla na pobřeží Turecka, kde je v posledních týdnech extrémní sucho. Požáry už si v zemi vyžádaly osm obětí a vyhnaly z příbytků tisíce místních i turistů. S ničivým ohněm se potýkají také některé části Řecka a Itálie.

Pod kontrolu se v Turecku podařilo dostat již 111 požárů, které v zemi v posledních dnech vypukly, uvedl ministr zemědělství Bekir Pakdemirli. Hasiči uhasili například i požár ve městě Bodrum, kvůli němuž muselo být evakuováno několik tisíc turistů na lodích, protože jim živel odřízl únikovou cestu po souši.

Agresivita požárů překvapila i řadu místních, někteří z nich podle listu The Guardian přišli o obydlí i celá stáda skotu. "Tohle není normální. Bylo to jako v pekle," řekl o živlu místní farmář, který při útěku před plameny sám málem zemřel. Hasiči bojují s asi 50 ohnisky, převážně na jihozápadě země.

Podle ministerstva zahraničních věcí nejsou čeští turisté v ohrožení: "Podle konzulárního odboru se to žádných českých turistů netýká a ani se na zastupitelský úřad nikdo z českých turistů neobrátil," sdělilo ministerstvo Aktuálně.cz. 

Vedra sužují i jih Itálie, v Bari ukazovaly teploměry 40 stupňů Celsia a na Sicílii jen o stupeň méně. Ve městě Pescara na jadranském pobřeží vyvolal paniku v neděli odpoledne mezi obyvateli a rekreanty rychle se šířící požár. Úřady evidují pět zraněných a škody na domech i plážových zařízeních. "Naším hlavním protivníkem je horký vítr," řekl agentuře ANSA starosta města Carlo Masci. Region Abruzzo, kde Pescara leží, zaznamenal během dne i další vážné požáry. S ohni hasiči bojují i na Sicílii, kde v posledních 72 hodinách byly zaznamenány stovky zásahů.

Požár u řeckého města Patras se podle úřadů v neděli zmírnil, ale zůstává stále aktivní. Podle starosty jedné z evakuovaných vesnic oheň způsobil "obrovskou katastrofu". Bojuje s ním asi 300 hasičů s pomocí desítek cisteren, dvou letadel a pěti helikoptér.

Velký požár v neděli vypukl i na Rhodosu, kvůli čemuž část ostrova přišla o dodávky elektřiny a vody, napsal deník Kathimerini. Evakuováni byli obyvatelé i turisté. Za posledních 24 hodin hasiči evidují v Řecku 60 nových lesních požárů.

Oblast jižní Evropy sužuje vlna extrémních veder, která bude pokračovat i v příštích dnech. Řecké úřady například vybízí obyvatele, aby cestovali jen v nutných případech, teploty totiž na některých místech dosahují až 44 stupňů Celsia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Sněmovna na návrh svého volebního výboru odvolala z Rady České televize její členku Hanu Lipovskou. Důvodem je údajné porušení zákona o České televizi a ztráta nezávislosti, o níž tento zákon hovoří. Lipovská kandiduje v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok Lipovská v radě vystupovala proti řediteli České televize Petru Dvořákovi..

Pro odvolání hlasovalo 64 z 80 přítomných poslanců. Pro odvolání byli poslanci z klubů ANO, ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Proti byli poslanci SPD, komunisté a dva nezařazení poslanci.

Zákon o České televizi stanoví mimo jiné, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů. Podle navrhovatelky tohoto bodu, poslankyně z klubu TOP 09 Olgy Sommerové (LES), porušila Lipovská zákon tím, že působí ve prospěch politického hnutí.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Ústecká policie dopadla muže a ženu, které podezírá z distribuce pervitinu po celém kraji

Policie v Ústí nad Labem dopadla ve čtvrtek třicetiletého muže a jednapadesátiletou ženu, cizinku. Podezírá je z výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje. Policie oba zadržela v centru města, muže v autě a ženu v bytě. Podle policie jde o významný zásah do sítě distributorů drog v Ústeckém kraji. V pátek to uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že podrobnosti k případu zveřejní policie v pondělí na tiskové konferenci.

"Jednalo se o úspěšné zakončení dlouhodobě rozpracovaného případu výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje," řekla Hyšplerová. Muž byl zadržen v autě Škoda Kodiaq na křižovatce ulic Masarykova a Pařížská, žena pak v bytě v Hrnčířské ulici. V bytě bylo zajištěno větší množství léčiva určeného k výrobě pervitinu. "V tuto chvíli jsou osoby zadržené a probíhají další procesní úkony," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy