Jakarta - Výhra a radost na straně obhájců svobody slova, porážka a vztek na straně radikálních islamistů.
Tak dopadl dnešní jakartský proces se šéfredaktorem indonéské mutace časopisu Playboy Erwinem Arnadou.
Hrozily dva roky vězení
Za to, že známý měsíčník pro pány začal v Indonésii vydávat, mu hrozily minimálně dva a půl roku vězení. Obžaloba tvrdila, že časopis ohrožuje morálku v zemi a neslučuje se s islámskými hodnotami.
Soudce rozhodl o nevině Arnady, protože se podle něj neprovinil proti indonéskému zákonu o svobodě informací, přijatém po pádu dlouholetého diktátora Suharta v roce 1998.
"Je to pro nás velká úleva, neboť jsme dosud pracovali pod velkým tlakem. Dnešek je velkým dnem pro svobodu slova v Indonésii a potvrzením, že tato svoboda je nyní v Indonésii respektována," řekl při odchodu ze soudní síně šťastný vydavatel.
Před budovou postávaly asi dvě stovky radikálních islamistů, členů organizace Fronta obránců islámu. Dávali najevo nevoli nad rozhodnutím a slibovali Playboyi válku. Rozešli se ale klidně.
Početný kordon policistů s obušky, štíty a několika vodními děly nemusel zasahovat.
"Jsme velmi zklamáni, ale prosím nenechte se vyprovokovat a v klidu odejděte," řekl shromážděným jeden z lídrů militatní organizace.
Symbol úpadku Západu
První indonéské číslo Playboye vyšlo loni v dubnu a okamžitě vyvolalo podráždění v řadách konzervativních a hluboce věřících muslimů.
Těch sice v Indonésii příliš mnoho není - většinu tvoří v zemi sekulární či "vlažní" muslimové - ale podařilo se jim udělat z Playboye celostátně diskutované téma.
Časopis je pro nemálo muslimů v celém světě symbolem údajného morálního úpadku Západu a nevázané sexuality, kterou islám odsuzuje.
Policie vyšetřovala nejen dvaačtyřicetiletého vydavatele, ale i dvě modelky, které se na stránkách časopisu předvedly.
"Nelituji toho, že jsem pro Playboy pózovala. Je to legálně vydávaný časopis a v islámu nikde není uvedeno, že se to nesmí. Tak co má být?" řekla agentuře Reuters modelka Kartika Gunawanová.
Radikální islamisté vyhrožovali všem, kdo mají s Playboyem co do činění, násilím. Jednou dokonce zaútočili na kancelář redakce v Jakartě.
Přesun na Bali
Vedení časopisu proto raději přesídlilo z metropole na ostrov Bali, kde převládá hinduistické obyvatelstvo a tlak islámských fundamentalistů tam je nesrovnatelně menší.
Měsíčník vychází v nákladu sto tisíc výtisků (Indonésie má 220 miliónů obyvatel) a prodejci ho z bezpečnostních důvodů nevystavují viditelně na pultech.
- Bali se snaží zapomenout na útoky teroristů. Čtěte ZDE
Indonéský Playboy se ale od toho, který známe v Evropě, přece jen liší. Je cudnější. Drží se jedné zásady: neukazovat fotografie ženských ňader a klínů.
Vše končí u odhalených ramen či nohou.
"Úplnou nahotu nikdy ukazovat nebudeme," slíbil Erwin Arnada.