Brusel/Berlín - Až 4000 vysokých funkcionářů Evropské unie si přijde na víc než Angela Merkelová.
Zatímco německé kancléřce přísluší měsíční plat 16 275 eur, mzda špičkových eurobyrokratů šplhá se všemi příplatky až nad 20 tisíc eur, tedy v přepočtu půl milionu korun, vyplývá z průzkumu nedělníku Die Welt am Sonntag.
Ten si na platy v Bruselu posvítil po prohlášení britského ministerského předsedy Davida Camerona, který si nedávno během své zdrcující kritiky sedmadvacítky posteskl, že pár stovek unijních úředníků si vydělá více než šéfové národních vlád.
"Úředníci EU jsou nejlépe placení v Evropě. Dokonce i v porovnání s německými si ti unijní žijí v zemi mléka a medu," souhlasí s ním prezident Federace německých daňových poplatníků Rainer Holznagel.
Výhody Bruselu
Pro Evropskou unii pracuje dohromady na 46 000 úředníků, kteří jsou striktně rozděleni do několika mzdových tříd s jasně danými pravidly pro výpočet roční mzdy.
Výdělky nesouvisí pouze s vysokým základem, ale i s rozsáhlými daňovými úlevami. Unijní úředníci totiž neodvádějí daně státu, z něhož pocházejí, ale platí je přímo Unii, jejíž sazby jsou mnohem přívětivější, stejně jako šíře daňových úlev.
Například odvody na sociální pojištění tak tvoří jen 13,3 procenta základního platu, což je méně než polovina toho, co odvede pracující Čech.
V praxi to znamená, že řediteli odboru dorazí na účet měsíčně 11 863 eur. Kdyby ovšem platil německé daně, bylo by to o 2000 eur méně.
Osm desítek vyvolených
Bezkonkurenčně nejlépe je na tom 79 generálních ředitelů, kteří si vydělají 21 310 eur, tudíž podstatně více než například německý prezident Joachim Gauck s 18 083 eury.
Podobně jako Merkelová pro změnu vydělává vysoce postavený úředník, jenž je ženatý a má jedno dítě. Pod sebou má stěží 12 lidí, tudíž na jeho bedrech leží mnohem menší odpovědnost, než jaká se pojí s řízením země, poznamenává Welt am Sonntag.