Planeta Fotbal se začíná točit. Naskočte

Martin Novák Martin Novák
9. 6. 2006 0:01
Praha - Svět na měsíc zapomene na chudobu, AIDS, zemětřesení, globální oteplování a vládní krize. Začíná šampionát. VIDEO: Co si myslí lid
Japonský příznivec pózuje se stylovou pokrývkou hlavy.
Japonský příznivec pózuje se stylovou pokrývkou hlavy. | Foto: Reuters

Svátek, který zasahuje všechny části zeměkoule a lidi všech ras a náboženství.

Za všechna slova hovoří jedno číslo. Během posledního šampionátu před čtyřmi lety v Japonsku a Koreji sledovalo v průměru jeden zápas na obrazovkách po celém světě 314 milionů lidí, tvrdí Světová fotbalová federace (FIFA). Letos to zřejmě bude ještě více.

Britská ekonomika přijde o čtyři miliardy...

Olympijské hry ani žádná jiná sportovní i mimosportovní událost nedokážou popularitě fotbalového šampionátu konkurovat. Fotbal na měsíc zasáhne do života téměž každé země.

Život v bankách, pojišťovnách i burzách se zpomalí. Očekává se, že se po celém světě sníží počet obchodních transakcí. Ve své studii to předpovídá britská advokátní kancelář Brabners Chaffe Street.

Ta předpokládá, že v důsledku zájmu veřejnosti o fotbal přijde britská ekonomika oproti "normálnímu" měsíci přibližně o čtyři miliardy liber.

"Předpokládáme, že vzhledem k mnohem většímu rozmachu internetu a chatových stránek stráví lidé nad šampionátem i v zaměstnání více času. Navíc řada investičních bankéřů či byznysmenů pojede přímo do Německa, život v těchto kruzích na chvíli zvolní," předpovídá Brabners Chaffe Street.

Televize BBC letos přichází s novinkou, jako první nabídne některé zápasy v přímém přenosu na internetu.

...které připlují sázkovým kancelářím

Každé čtyři roky je šampionát také svátkem pro sázkové kanceláře. Pokud ještě zůstaneme v Británii, kolébce fotbalu i sázení, očekává se celková výše sázek během mistrovství na téměř dvě miliardy liber.

Do fotbalového hávu se oděla i známá
Do fotbalového hávu se oděla i známá | Foto: Reuters

Šampionát je pro obchodníky příležitostí vydělat.

Německo zaplavily výrobky s fotbalovými motivy, od toaletních papírů popsaných kvízem z fotbalové historie přes CD přehrávače ve tvaru míče až po plátky šunky s vyraženými portréty hráčů. Na celém světě se prodávají dresy, vlajky, panáčci v národních barvách, plakáty.

Chcete uniknout fotbalu? Jeďte do Tibetu

Vydělat se ale v době šamiponátu dá dokonce i na programovém odporu k fotbalu. Cestovní kancelář Marco Polo v Německu nabídla na červen zájezdy do míst, kde lze fotbalové horečce nejsnáze uniknout. Na seznamu jsou například severní Indie nebo Tibet.

Některé bary v německých městech ostentativně oznamují, že se u nich fotbal promítat nebude. S nadějí, že se jim o tržby postarají právě příslušníci té menšiny, kterou mistrovství nezajímá.

Infobox
Autor fotografie: Tomáš Daněk

Pro řadu zemí je šampionát šancí pro sebepropagaci a vylepšení image. S reprezentací Trinidadu a Tobaga míří do Německa delegace více než stovky manažerů, kteří budou propagovat svoji zemi jako ideální turistickou destinaci.

Angolané zase doufají, že svými fotbalisty dají zapomenout na dlouholetou občanskou válku, hladomory a tisíce lidí zmrzačených minami. Právě tak má totiž Angolu většina světa zafixovanou.

"Všichni jsou velmi pyšní. Nikdy bychom nečekali, že my, Angolané, se můžeme někdy stát součástí takového podniku," řekl agentuře Reuters Guido Sioulengue z metropole Luandy.

Reprezentační kouč Oliveira Goncalves dodává: "V médiích o nás jsou vždy jen negativní zprávy. Teď máme šanci dokázat, že Angola není jenom zemí proher a beznaděje."

Fotbal zviditelňuje jinak neznámé státy

Dlouholetou občanskou válku má za sebou i Pobřeží slonoviny, jehož tým je považován za možné velké překvapení turnaje. Pro   africké země je vůbec šampionát jedinečnou šancí, jak dát světu o sobě  - často možná poprvé - vědět.

Íránský příznivec s účesem v národních barvách sleduje v Německu trénink svého týmu.
Íránský příznivec s účesem v národních barvách sleduje v Německu trénink svého týmu. | Foto: Reuters

O Kamerunu ví asi málokdo více než to, že leží v Africe, ale kvalitní hru "kamerunských lvů" na několika šampionátech za sebou si pamatuje většina fotbalových fandů. Totéž se dá říci o jihoamerické Paraguyayi.

Zdaleka ne všichni Afričané si ale mohou v následujících týdnech pohledu na milovanou hru užít. Na nejchudším kontinentě obývaném téměř 600 miliony lidí je registrováno přibližně jen necelých 80 milionů televizních přijímačů.

Pro řadu politiků či vrcholných manažerů je mistrovství i šancí vylepšit si pověst. Například jordánský král Abdalláh zaplatí instalaci třiadvaceti obřích promítacích pláten, na nich budou moci zápasy sledovat obyvatelé nejchudších předměstí jordánských měst.

V Brazílii fotbal možná ovlivní volby

Brazilská centrální banka nařídila všem pobočkám, aby otevírací dobu přizpůsobily programu mistrovství. A brazilský prezident Luiz Inácio da Silva prý doufá, že euforie po případném zisku titulu by mu mohla pomoci vyhrát v říjnu prezidentské volby.

"Obecná moudrost praví, že vítězství na šamiponátu pomáhá úřadujícímu prezidentovi. V lidech to vyvolává dojem, že země prosperuje," tvrdí expert na politický marketing Carlos Manhanelli.

Pro Brazílii je fotbal náboženstvím a jak někteří Brazilici přiznávají i náhražkou za to, že přes svoji velikost, lidnatost a přírodní zdroje se z jejich země dosud nestala velmocí a mezi problémy země patří rozsáhlá chudoba a nezvládnutelná kriminalita.

Chvilkový únik pro Iráčany

Fotbalový svátek možná dá na chvíli zapomenout na tíživou současnost i Iráčanům, kteří rozhodně patří k fotbalovým maniakům. Autor tohoto článku navštívil Irák před čtyřmi lety přesně v době posledního šampionátu a televizory s přenosy z Koreje a Japonska byly téměř ve všech obchodech a kávarnách. Ba i na chodnících.

Irácká reprezentace se sice do Německa neprobojovala, ale předloni postoupila na olympijských hrách v Aténách do semifinále. Celá země alespoň jeden večer slavila.

Dva sousedé Iráku -  Saúdská Arábie a Írán - v Německu hrát budou. V obou zemích je fotbal bezkonkurečně nejrozšířenější zábavou. A to navzdory faktu, že někteří konzervativní muslimští duchovní fotbal zavrhují jako škodlivost, která odvádí věřící od islámu.

Německo chce světu ukázat přátelství a pohostinnost. Pivo při tom nebude chybět.
Německo chce světu ukázat přátelství a pohostinnost. Pivo při tom nebude chybět. | Foto: Reuters

Křesťanské církve se k mistrovství zády neobracejí, koneckonců papež Jan Pavel II. fotbal v mládí hrál, a i později zůstal jeho obdivovatelem. Více než tisíc kostelů po celém Německu přizpůsobí začátky bohoslužeb programu mistrovství.

"Chceme, aby lidé mohli do kostela přijít a nepromeškali kvůli tomu zápasy," řekl agentuře Reuters kněz Michael Höring  z katedrály v Kolíně nad Rýnem.

Přistěhovalci coby významné posily favoritů

Při pohledu na některé evropské týmy se objevuje tolik diskutovaný problém přistěhovalců v poněkud jiném světle. Francouzský tým je totiž složen z velké většiny z afrických přistěhovalců v čele se Zinedinem Zidanem, pocházejícím z Alžírska.

Imigranty či jejich potomky má ve svých řadách také Anglie a Nizozemsko, pronikají už i do nominace domácího Německa.

Nejsou to nakonec právě přistěhovalci, kdo z těchto týmů dělá favority mistrovství?

Francouzská reprezentace je složená převážně z řad přistěhovalců či jejich potomků.
Francouzská reprezentace je složená převážně z řad přistěhovalců či jejich potomků. | Foto: Reuters

Míst, kde lidi šampionát zajímat vůbec nebude, ubývá. Často citovanou výjimkou je Severní Amerika. USA ani Kanada fotbalem žít rozhodně nebudou, zůstává hluboko ve stínu baseballu, basketbalu, amerického fotbalu i ledního hokeje.

Nicméně i tady popularita kopané roste. Podílí se na tom hlavně imigranti z Latinské Ameriky. Spojené státy uvažují o tom, že by v roce 2014 nebo o čtyři roky později znovu uspořádaly mistrovství světa.

V Indii je jedničkou stále ještě kriket

Druhou výjimkou je jižní Asie, přesněji řečeno Indie s Pákistánem. Přestože šlo o oblast kolonizovanou Brity, jako dědictví tu po nich zůstal kriket, nikoliv fotbal. Kriket sledují v televizi miliony Indů a Pákistánců, fotbal příliš netáhne.

Brazilci šampionáty tradičně prožívají. Takto je vyzdobena jedna z ulic v Rio de Janeiru.
Brazilci šampionáty tradičně prožívají. Takto je vyzdobena jedna z ulic v Rio de Janeiru. | Foto: Reuters
 

Ovšem indická média uvádějí, že zájem o nejrozšířenější sport světa i v Indii přece jen pomalu stoupá a suvenýry spojené s fotbalem jdou v obchodech na odbyt.

Nejdůležitější je mistrovství bezpochyby pro Němce. Chtějí dostát pověsti skvělých organizátorů a světu ukázat pohostinnou tvář současného Německa. Je to pro ně první velká sportovní událost, kterou pořádá od konce studené války a svého sjednocení v roce 1990.

Test sjednoceného Německa

"Chceme, aby svět viděl, že Německo je k cizincům přátelská země," uvedl ministr vnitra Wolfgang Schäuble.

Bývalé západní Německo pořádalo mistrovství světa už v roce 1974 a dva roky předtím v Mnichově olympijské hry. Ty se však místo oslavy demokratického Německa, zbaveného dědictví nacismu, staly spíše noční můrou. Skupina palestinských teroristů během olympiády zavraždila jedenáct izraelských sportovců.

Tuto vzpomínku by Německo nejraději vymazalo. Trosky vrtulníku, v nichž zahynuli v Mnichově v roce 1972 izraelští sportovci po nepovedené osvobozovací akci německých speciálních jednotek.
Tuto vzpomínku by Německo nejraději vymazalo. Trosky vrtulníku, v nichž zahynuli v Mnichově v roce 1972 izraelští sportovci po nepovedené osvobozovací akci německých speciálních jednotek. | Foto: Aktuálně.cz

Němcům se tehdy dávalo za vinu, že podcenili bezpečnostní opatření a příliš spoléhali na to, že na olympiádě se nic stát nemůže. To už nechtějí opakovat.

"Pro zajištění bezpečnosti během šamiponátu jsme udělali vše, co je v lidských silách a co lidé mohou zvládnout," oznámil Wolfgang Schäuble.

Všichni jsou tedy připraveni a nažhaveni na dnešní šestou hodinu večer: organizátoři, policisté, hráči, novináři, stamilióny fanoušků na celém světě. Vítejte na planetě Fotbal.

 

Právě se děje

Další zprávy