Washington - Podle amerického ministra financí Henryho Paulsona je připravovaný plán na vyvedení dluhů z amerických finančních institucí, který bude daňové poplatníky stát 700 miliard dolarů, „zahanbující", nicméně nutný.
Paulson a šéf Federálního systému rezerv (FED), americké obdoby centrální banky, Ben Bernanke slíbili navíc do systému napumpovat ještě další dvě miliardy dolarů.
Paulson i Bernanke absolvovali v úterý pětihodinový maraton slyšení v Kongresu a podle agentury Reuters při informacích o rozsahu záchranného plánu někteří kongresmani viditelně „trpěli". Každého Američana bude stát přímá pomoc bankám a poskytovatelům hypoték 2300 dolarů.
Čtěte také: FBI vyšetřuje kvůli hypotéčním podvodům už 26 bank
Podle amerického prezidenta George Bushe by však jinak následovaly další krachy a nejistota na burze, která by poslala ceny akcií strmě dolů. Další Američané by přišli o své domy a nezaměstnanost by se opět zvýšila.
Americká ČKA
„Sdílím rozhořčení, které lidé cítí," prohlásil v průběhu slyšení Paulson. „Je to pro Spojené státy zahanbující... Nikdo není bez viny."
Pokud bude plán tak, jak je navrhován, schválen, získá Paulson obrovské pravomoci, které mu dovolí kupovat nyní prakticky bezcenné hypoteční balíky, kterými se americké finanční instituce dusí.
Cílem je vytvořit obdobu České konsolidační agentury, kam by byly špatné úvěry vyvedeny, stát by je nějakou dobu držel a prodal v momentě, kdy by začaly mít opět nějakou hodnotu.
Kromě množství peněz, které spolknou soukromé instituce, se zákonodárcům nelíbí, že toho o připravovaných opatřeních vědí stále málo. Mnozí komentátoři také upozorňují, že není příliš logické, aby lidem jako Paulson, kteří USA do krize přivedli, byla svěřena odpovědnost za řešení situace.
Znepokojený McCain
Velké pravomoci, které by mohl dostat současný ministr financí, znervózňují i republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina.
Souvislosti:
- Za krizi mohou republikáni, říkají Američané
- Wall Street mění podobu, vládu přebírá Fed
- Kdo může za krizi? A co s ní? hádají se v USA
- Švejnar bloguje: Vytáhne nás Bernanke z bankovní krize?
"Nikdy předtím v historii našeho národa nebylo tolik moci a peněz soustředěno v rukou jednoho muže," citovala ho BBC. „Toto ujednání mě velmi znepokojuje."
Podle všeho se však zdá, že Kongres plán schválí. Především: nikdo neví, co jiného dělat. Demokraté, kteří obě komory ovládají, za to však požadují škrty v masivních kompenzacích pro „nezodpovědné" bankéře, kteří vytvořením hypoteční bubliny trhy do finanční krize přivedli.
Co s bonusy pro bankéře?
Například šéf Merrill Lynch & Co Inc. John Thain by měl podle Reuters dostat 10 milionů dolarů, až bude vlajková loď společnosti prodána Bank of America Corp. Merrill Lynch se přitom prodává právě proto, že ji stáhla hypoteční krize, která teď spadne na hlavy daňových poplatníků.
Takovéto platby bankéřům se nelíbí nejen demokratům v Kongresu a jejich prezidentskému kandidátovi Baracku Obamovi. Je proti nim i McCain.
Ani jeden z nich nemá nyní žádné exekutivní pravomoci, McCain i Obama však mohou tlačit na své spolustraníky, aby legislativu trestající šéfy bank protlačili. Volby jsou už za šest týdnů a podobná gesta u voličů zabírají.