Spojenými státy zmítá finanční krize. Kam zmizel Bush?

Martin Novák Martin Novák, man
18. 9. 2008 14:13
Vidět a slyšet je hlavně minisitra financí Paulsona
George Bush na snímku, pořízeném během Olympijských her v Pekingu.
George Bush na snímku, pořízeném během Olympijských her v Pekingu. | Foto: Reuters

Washington - Americká média si začínají všímat toho, že za současné finanční bouře a krize velkých bank téměř "zmizel z obzoru" americký prezident George W. Bush.

Ačkoliv je nadále nejvyšším ústavním činitelem USA a bude jím až do příštího ledna, v době dramatické ekonomické krize o něm téměř není slyšet.

Do popředí vystoupili ministr financí Henry Paulson a šéf centrální banky (Fed) Ben Bernanke.

Bush promluvil na téma velké finanční krize krátce jen v úterý. V několika větách řekl, že je v kontaktu s ministrem financí a pracují na "obnovení stability."

Henry Paulson.
Henry Paulson. | Foto: Reuters

Kromě toho se od vypuknutí krize setkal v Bílém domě například s prezidenty Ghany nebo Panamy a v Texasu navštívil místa zasažená hurikánem Ike.

Na dotazy novinářů týkající se ekonomiky odmítl odpovídat, nevystoupil s žádným projevem. To některým Američanům vadí.

"Země čelí ekonomickému 11.září. Prezident by měl v takové situaci vystoupit a říci, co se děje a co s tím hodlá dělat. Není možné vše jen hodit na ministra financí," řekl agentuře Bloomberg bývalý tajemník předchozího prezidenta Billa Clintona.

Dále čtěte:

Mluvčí Bílého domu Dana Perinová Bushe hájí. To, že o krizi nemluví, prý neznamená, že se jí nezabývá.

Kromě Paulsona a Bernankeho je tak nejvíce slyšet i kandidáty na příštího prezidenta. Obama i McCain slibují, že s nimi přijde změna k lepšímu.

Problémy mají nyní i další investiční banky: Goldman Sachs a Morgan Stanley.
Problémy mají nyní i další investiční banky: Goldman Sachs a Morgan Stanley. | Foto: Reuters

Henry Paulson, který je odpůrcem vládní pomoci krachujícím firmám a odmítl přispěchat na záchranu investiční banky Lehman Brother, už u toho každopádně nebude.

Oznámil, že po dvou letech ve vládě skončí a odejde v lednu s Bushem. "Těším se na to, až začnu příští rok dělat jiné věci," řekl televizi NBC.

Paulson přišel do vlády z pozice šéfa další velké investiční banky Goldman Sachs, který nyní rovněž čelí vážným problémům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy