Pistoria v pátek pustí z vězení, zbytek trestu stráví doma

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 17. 8. 2015 13:42
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Jihoafrický sprinter Oscar Pistorius bude po uplynutí deseti měsíců - tedy šestiny pětiletého trestu - v souladu s jihoafrickým právem podmínečně propuštěn.
Oscar Pistorius. | Video: Reuters

Pretoria - Hendikepovaný jihoafrický sprinter Oscar Pistorius bude v pátek po deseti měsících v žaláři propuštěn do domácího vězení.

Zbytek pětiletého trestu za zabití přítelkyně Reevy Steenkampové, kterého se dopustil před dvěma roky na Valentýna, by si tedy měl několikanásobný paralympijský vítěz odpykat převážně mezi zdmi domu svého strýce.

Pistorius trvá na tom, že je nevinný a že Steenkampovou, s níž se předtím pohádal, skrz dveře koupelny vlastního domu zastřelil omylem. Byl prý přesvědčený, že jde o zloděje.

Vzorný vězeň

Rozhodnutí o podmínečném propuštění do domácího vězení po uplynutí šestiny trestu sice v Jižní Africe vyvolalo pozdvižení, podle odborníků však šlo o pouhou formalitu.

Jihoafrické věznice jsou přeplněné a musejí se vypořádávat s nedostatkem peněz. Podmínečné propuštění na svobodu nebo do domácího vězení je proto běžnou praxí, vysvětlil CNN expert na jihoafrické právo Stephan Terblanche.

Pistorius byl podle vedení věznice vzorný a komise ho neshledala nebezpečným pro okolí. Nebyl tedy důvod, proč by mělo být propuštění zamítnuto.

Po zbytek svého trestu se bude muset Pistorius vyvarovat konzumace alkoholu a drog, jakožto i manipulace se střelnými zbraněmi. Bližší podmínky podmínečného propuštění zveřejněny nebyly.

Atlet se nicméně může do vězení vrátit, i když všechny podmínky propuštění dodrží. Prokurátor se totiž odvolal a snaží se dosáhnout toho, aby bylo zabití Steenkampové překvalifikováno na vraždu. Odvolací soud by měl začít v listopadu tohoto roku.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Zdroj: ČTK
Další zprávy