Video: Pistorius a Krejčíř si za mřížemi krátí čas fotbalem

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 11. 3. 2015 13:11
Spor o cvičební náčiní je podle jihoafrického bulváru zažehnán. Vězni na záběrech působí jako kamarádi.
U míče Krejčíř, v bráně Pistorius. | Video:

Pretoria - Spory handicapovaného sprintera Oscara Pistoriuse a českého uprchlíka Radovana Krejčíře za mřížemi vězení jsou zřejmě u konce.

Tvrdí to alespoň jihoafrický bulvární deník The Daily Sun. Ten v článku s titulkem "Oscar skóruje ve vězení!" zveřejnil nahrávku, na níž si oba muži kopou na vězeňském dvoře s fotbalovým míčem.

Není tomu přitom dlouho, co si Čech na slavného Jihoafričana stěžoval, že mu cvičí na náčiní. Nyní se však zdá, že se oba ostře sledovaní vězni zřejmě skamarádili a společně trénují penalty.

Jako na dovolené

Oba vězni jsou podle Daily Sunu na stejném oddělení a další odsouzení si stěžují, že se jim dostává prominentního zacházení.

Jeden ze spoluvězňů tvrdí, že Krejčíř s Pistoriusem se mají za mřížemi jako na dovolené. Mohou prý posilovat dle libosti a dostávají údajně i nadstandardní snídaně.

"Přál bych si takové zacházení," řekl bulvárnímu listu nejmenovaný vězeň s tím, že si Pistorius po ránu dopřává čaj s mlékem, minerálku a ovoce. Například hroznové víno či ananas.

Po snídani i během dne se zase mohou oba muži slunit a trávit volný čas venku, tvrdí zdroj.

Šperky a rádio v cele

Úlevy mají mít Krejčíř s Pistoriusem, i pokud jde o návštěvy. Ty podle zdrojů Daily Sunu přijímají téměř každý víkend, přičemž jim dozorci nebrání ani ve fyzickém kontaktu s přáteli a příbuznými, což však vězeňský řád zapovídá.

Pistorius se prý navíc ve vězeňském komplexu pohybuje vyzdoben - rovněž zakázanými - šperky a v cele údajně poslouchá rádio.

Barva kůže by neměla být propustkou k přívětivější části spravedlnosti.

"Nemohu pochopit zákony této země, které upřednostňují některé jedince před jinými. Jsme všichni ve vězení a musí s námi být zacházeno stejně. Barva kůže by neměla být propustkou k přívětivější části spravedlnosti," zlobí se dále nejmenovaný vězeň.

Radovan Krejčíř žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě kvůli podílu na vraždách a dalších trestných činech.

V Česku byl v roce 2012 odsouzen k 11 rokům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. V prosinci 2013 mu odvolací soud v Praze trest o půl roku snížil.

Atlet Oscar Pistorius si odpykává pětiletý trest za zabití přítelkyně Reevy Steenkampové. Obvinění žaloby z úkladné vraždy soudkyně odmítla.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy