Petr Pavel přiletěl do Polska, Duda ho přijal s vojenskými poctami

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2023 18:31
S tradičními vojenskými poctami přijal ve čtvrtek českého prezidenta Petra Pavla ve Varšavě jeho polský protějšek Andrzej Duda. K Prezidentskému paláci přijel Pavel s manželkou Evou v 11:00 a po společném jednání položil věnec u hrobu Neznámého vojína z polsko-sovětské války. Setkal se také s předsedkyní Sejmu Elžbietou Witekovou a s předsedou polského Senátu Tomaszem Grodzkým.
Petr Pavel na návštěvě Polska, kam ho pozval prezident Andrzej Duda.
Petr Pavel na návštěvě Polska, kam ho pozval prezident Andrzej Duda. | Foto: ČTK

Návštěva Polska je Pavlovou druhou zahraniční cestou po inauguraci z minulého týdne. Na první byl v pondělí a v úterý na Slovensku. Zatímco do Bratislavy se prezidentský pár vydal autem, do Varšavy kvůli vzdálenosti přiletěl vládním speciálem.

Po příjezdu k Prezidentskému paláci Pavla a jeho choť před nastoupenou vojenskou jednotkou uvítal Duda s manželkou. Součástí ceremoniálu byly státní hymny obou zemí a krátká vojenská přehlídka. Pavel se také pozdravil se zahraničními diplomaty. Následovalo setkání obou prezidentských párů, soukromá schůzka prezidentů, jednání národních delegací a tisková konference.

Pavel se do Polska vydal pouhý týden po své inauguraci. Brzkou cestu v případě svého zvolení slíbil již před volbami v reakci na vyjádření svého protikandidáta Andreje Babiše, který zpochybnil případnou českou pomoc Polsku a Pobaltí při jejich eventuálním vojenského napadení. Záměr navštívit Polsko zopakoval i po volbách při setkání s Dudou na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Na tiskové konferenci prezidenti řekli, že jednali o ekonomické spolupráci, rozvoji dopravního spojení, chystaném summitu NATO či o energetice. Duda ocenil, jak brzy Pavel po inauguraci do Polska dorazil. Podle Pavla nebyl vztah obou zemí zřejmě nikdy tak dobrý jako nyní, spatřuje za tím i vliv války na Ukrajině, která pomohla uvědomit si cenu spolupráce.

V souvislosti s Ukrajinou při podvečerním setkání s českými novináři Pavel řekl, že Česko by se mělo aktivně zapojit do její poválečné obnovy. "Tak jako jsme byli aktivní v podpoře Ukrajiny při vedení války, tak bychom měli být stejně aktivní při její poválečné obnově. Představuje to obrovskou příležitost nejen pro Ukrajinu, jak se po ruské destruktivní válce postavit na nohy, ale i pro naše firmy," řekl prezident. Bylo bylo podle něho dobré mít v dohledné době načrtnutý plán obnovy pro Ukrajinu, kde by byla naznačena účast jednotlivých zemí na různých projektech. "Čím více projektů budeme mít připravených …, tím méně zmatků a prostoru pro černé díry bude," uvedl.

Odpoledne Pavel položil za účasti čestné vojenské jednotky věnec u hrobu Neznámého vojína. Následoval oběd s předsedkyní Sejmu Elžbietou Witekovou a jednání se šéfem Senátu Grodzkým.

Pavel se při návštěvě Varšavy kromě oficiálních akcí zúčastnil také setkání se skupinou českých krajanů. Zástupci Polsko-československé solidarity také věnovali Pavlovi za komunismu samizdatově vydanou poštovní známku. Je na ní vyobrazen symbol Charty 77. Předali mu ji během pozdně odpoledního setkání na české ambasádě. Známo je pouze několik exemplářů těchto známek, zbytek byl zničen.

V Polsku zůstane Pavel do pátku, kdy se sejde s předsedou vlády Mateuszem Morawieckým a navštíví evropskou pohraniční agenturu Frontex. Poté delegace odletí na letiště Rzeszów na východě země. To od počátku války na Ukrajině slouží jako překladiště pro vojenskou pomoc, kterou této zemi poskytují západní státy.

První dáma má částečně separátní program. V době jednání Pavla v Prezidentském paláci si s Dudovou manželkou Agatou Kornhauserovou-Dudovou prohlédla Královský zámek, společně také poobědvaly.

 

Právě se děje

Další zprávy