Pět členů etiopské opozice dostalo trest smrti

Roman Gazdík
22. 12. 2009 16:44
Měli plánovat vraždy členů vlády, dalších 33 lidí dostalo doživotí
Etiopský premiér Meles Zenawi na klimatických jednáních v Kodani mluvil za africké země, iluze o tom, že je demorkat, však padly nejpozději po volbách roku 2005.
Etiopský premiér Meles Zenawi na klimatických jednáních v Kodani mluvil za africké země, iluze o tom, že je demorkat, však padly nejpozději po volbách roku 2005. | Foto: Reuters

Addis Abeba - Etiopský soud odsoudil pět lidí k trestu smrti a dalších 33 na doživotí kvůli údajnému spiknutí za účelem zavraždění členů vlády. Mezi odsouzenými k smrti je i exilový opoziční vůdce Berhanu Nega.

Nega roku 2005 zvítězil v klání o křeslo addisabebského starosty, následně však putoval na dva roky do vězení a poté emigroval do USA, kde nyní učí ekonomii na Pensylvánské univerzitě.

Právě on je vůdcem skupiny Ginbot 7 (Patnáctý květen), která dle obžaloby připravovala vraždy vládních činitelů. Spiknutí měli připravovat jak příslušníci opozice, tak bývalí i současní armádní důstojníci.

Přímo v addisabebské soudní síni si rozsudek vyslechlo 28 odsouzených, zbylí byli souzeni v nepřítomnosti.

Nepoučili se

"Těchto pět spáchalo těžké zločiny a čtyři z nich se nepoučili ze svých předchozích trestů," vysvětlil dle agentury AFP soudce Adam Ibrahim pět rozsudků smrti. "Takže jsme byli nuceni sáhnout k těm nejtěžším trestům."

Etiopané nikdy nezažili mírumilovné předání moci. Zenawi vládne od roku 1991..
Etiopané nikdy nezažili mírumilovné předání moci. Zenawi vládne od roku 1991.. | Foto: Roman Gazdík

Hrdelní tresty dostali političtí vůdci údajného spiknutí, naopak většina z 33 odsouzených na doživotí jsou příslušníci armády.

Podle agenturních zpráv se někteří příbuzní odsouzených po vynesení rozsudku rozplakali.

"Je to hrozné. V Etiopii není spravedlnost… důkazy nebyly dostatečné," řekla AFP anonymně příbuzná jednoho z vojáků odsouzených na doživotí. "Sloužil své zemi, obětoval celý život armádě… a k čemu mu to bylo?"

Předvolební strašák

Obhájci obžalovaných se chtějí proti rozsudku odvolat. Podle BBC jsou v Etiopii sice často vynášeny rozsudky smrti, poprav je však méně, poslední z nich byla vykonána zřejmě roku 2007.

Proces byl v zemi velice sledovaný a plnil přední stránky novin. Zahraniční lidskoprávní skupiny obviňují vládu, že se takto snaží před květnovými volbami zatočit s opozicí a zastrašit ji.

Organizace Ginbot 7 se pojmenovala právě podle dne, kdy se konaly minulé etiopské národní a regionální volby (15. května 2005). Berhanu Nega byl jedním z vůdců tehdy nejsilnějšího - a dnes už neexistujícího -  opozičního uskupení Koalice pro jednotu a demokracii (CUD).

Tendry nejsou tajemstvím, stačí číst noviny.
Tendry nejsou tajemstvím, stačí číst noviny. | Foto: Roman Gazdík

Po volbách bylo sto příslušníků opozice posláno do vězení. Většina včetně Negy byla později amnestována, doživotní trest byl však potvrzen pro dnes nejoblíbenější opoziční vůdkyni Birtukan Mideksovou, která je stále ve vězení.

Mírumilovně, nebo zbraněmi?

Nega odmítá, že by Ginbot 7 chtěl svrhnout vládu premiéra Melese Zenawiho ozbrojeným převratem, podle generálního sekretáře organizace Andergachew Tsegeho je však třeba premiéra odstavit od moci jakýmikoliv prostředky.

"Prostor pro mírový politický boj je kvůli Melesovi mrtvý, takže nemáme na výběr," řekl BBC. "Dokud nebude (vláda) ochotna naslouchat, budeme používat jakýchkoliv prostředků, abychom je přinutili naslouchat nebo opustit úřad."

 

Právě se děje

Další zprávy