Periskop: Holocaust jsem neuznal, musel se bránit ministr

Živě
Úterý 6. května: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Ministr pod palbou

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád se stal terčem kritiky. Poslancům musel vysvětlovat svůj výrok z loňského září, kdy prohlásil, že pokud bude v čele úřadu, nedovolí, aby pověst země ohrožovalo "popírání holocaustu".

"Odsuzujeme masakr Židů nacisty a odsuzujeme také masakry Palestinců sionisty," řekl tehdy. To se ovšem nelíbí zastáncům takzvané tvrdé linie. K nim patřil i exprezident Mahmúd Ahmadínežád, který vyhlazování Židů za 2. světové války označil za "mýtus".

Catherine Ashtonová a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve Vídni, 9. dubna 2014.
Catherine Ashtonová a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve Vídni, 9. dubna 2014. | Foto: Reuters

Nejméně dětí od roku 1950

Počet dětí v Japonsku klesl na nové minimum, naproti tomu počet lidí starších 65 let dosáhl nového maxima. K 1. dubnu bylo v zemi vycházejícího slunce odhadem 16,33 milionu dětí mladších 15 let, což je o 150 000 méně než loni.

Jde už o 33. rok po sobě, kdy počet dětí v Japonsku klesl, a zároveň o nejnižší počet od roku 1950, kdy začaly být záznamy pořizovány, dodalo ministerstvo vnitřních záležitostí.

Premiérka u ústavního soudu

Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová stanula před ústavním soudem, aby se hájila před obviněním ze zneužití moci. Jde o jedno ze dvou obvinění, která by ji mohla už tento měsíc sesadit z úřadu, napsala agentura Reuters.

Vládu Šinavatrové podkopalo šest měsíců pouličních protestů, které požadovaly její odchod z čela vlády. Moc se jí podařilo udržet a počet protestujících postupně klesl. Napětí ale znovu vzrostlo, když její stoupenci pohrozili, že také vyjdou do ulic, pokud soud Šinavatrovou sesadí.

Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová oznamuje vyhlášení výjimečného stavu.
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová oznamuje vyhlášení výjimečného stavu. | Foto: Reuters

Sankce na Jižní Súdán

Konflikt v Jižním Súdánu nebere konce, a tak Spojené státy v příštích dnech uvalí sankce. Zákaz vstupu do země a zmrazení tamního majetku mají podle nejmenovaných diplomatů postihnout lidi jak z vládní strany, tak z tábora rebelů. Žádná jména však nezazněla.

Vláda prezidenta Salva Kiiry se v nejmladším státu planety potýká s rebely v čele s bývalým viceprezidentem Riekem Macharem. Z domovů už podle OSN uteklo více než milion lidí.

Tělesný strážce

Zločin si nevybírá, obzvláště v takové zemi, jako je kriminalitou zmítaná Venezuela. Na vlastní kůži to pocítil i prezident Nicolás Maduro, který přišel o jednoho ze svých osobních strážců.

Devětadvacetiletého policejního poručíka Marka Corteze zastřelili zločinci, když se zřejmě chtěli zmocnit jeho auta. Od ledna bylo v zemi zavražděno 4680 lidí, tedy průměrně 39 denně.

Nicolás Maduro
Nicolás Maduro | Foto: Reuters
Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 6. 5. 2014 13:41
 

Právě se děje

Další zprávy