Periskop: Zloději ukradli neziskovce tisíce dětských plen

Živě
Úterý 3. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

MERS stál náměstka místo

Saúdskoarabský ministr zdravotnictví odvolal svého náměstka kritizovaného západním vědci za neochotu spolupracovat při výzkumu nebezpečného koronaviru MERS. Od roku 2012 se jím dle agentury Reuters v království nakazilo přes 570 lidí a 190 z nich zemřelo. Vědci zatím nevědí, co je zdrojem nákazy, a nemají proti MERS žádnou účinnou látku.

Foto: Reuters

Boko Haram kupovala zbraně od vojáků

Vojenský soud v Nigérii usvědčil deset armádních generálů a pět jiných vysokých důstojníků z vyzbrojování teroristické skupiny Boko Haram. Tato radikální islamistická sekta bojuje proti  západní kultuře a už pět let nejlidnatější africkou zemi terorizuje. Mimo jiné má na svědomí dubnový únos přibližně tří set studentek na severu země.

Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau.
Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau. | Foto: Reuters

Policisté si přilepší díky fotbalu

Brazilská policie využila blížícího se fotbalového šampionátu, aby si prosadila zvýšení platů. V průběhu mistrovství světa totiž policisté hrozili stávkami a pořadatelská země měla obavy, že by nedokázala zajistit bezpečnost sportovců a fanoušků. Na základě uzavřené dohody se mají platy policistů zvýšit od letošního července o 12 procent a od ledna příštího roku o dalších 3,8 procenta.

England's Daniel Sturridge celebrates scoring a goal during their international friendly soccer match against Peru at Wembley Stadium in London May 30, 2014. REUTERS/Eddi
England's Daniel Sturridge celebrates scoring a goal during their international friendly soccer match against Peru at Wembley Stadium in London May 30, 2014. REUTERS/Eddi | Foto: Reuters

Tisíce plen

Zloději se v americké Severní Karolíně zaměřili na neobvyklý lup. Ze skladů neziskové organizace ukradli 13 000 dětských plen.

Podle zakladatelky a výkonné ředitelky organizace Michelle Oldové už se část zboží objevila na tradičních zahradních výprodejích a neznámí lidé nabízeli plenky - stále ještě opatřené logem neziskovky - i na ulicích.

Plenková banka, která poskytuje dětské plenky rodinám v nouzi a bez domova, vznikla před rokem.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zoo smrti

Zoologické zahradě v indonéském městě Surabaya se přezdívá "zoo smrti". Důvodem je vysoký počet uhynulých zvířat, a to včetně těch kriticky ohrožených.

Zatím poslední obětí se stal varan komodský. Podle zaměstnanců byl nalezen v pondělí ráno mrtvý ve své kleci. A není vyloučeno, že byl otráven.

Ochránci přírody žádají uzavření zahrady, zlepšení totiž nepřišlo ani po výměně vedení zoo.

Varan komodský (Varanus komodoensis), největší žijící zástupce ještěrů z čeledi varanovitých
Varan komodský (Varanus komodoensis), největší žijící zástupce ještěrů z čeledi varanovitých | Foto: Reuters

Mrtvý útočník

Izraelští vojáci zabili v pondělí pozdě večer na Západním břehu Jordánu palestinského útočníka, který na ně zahájil palbu. Jeden z příslušníků pohraniční policie byl při přestřelce lehce zraněn, informoval deník The Jerusalem Post.

K útoku došlo na stejném místě, kde vojáci minulý týden v pátek zadrželi mladého Palestince s pásem výbušnin na těle.

V Ramalláhu na Západním břehu v pondělí složila slib nová palestinská vláda národní jednoty.

Hrdina, nebo zrádce?

Osmadvacetiletý americký seržant Bowe Bergdahl se o víkendu dostal ze zajetí afghánského Tálibánu, a to po dlouhých pěti letech.

Jeho bývalí spolubojovníci osmadvacetiletého muže viní z dezerce a požadují, aby byl tvrdě potrestán. "Je v bezpečí, a tak nyní nastal čas říci pravdu. A pravdou je, že Bergdahl je dezertér. Vojáci z jeho vlastní jednotky zahynuli, když po něm pátrali," napsal na serveru The Daily Beast Nathan Bradley Bethea.

Bowe Bergdahl na archivním snímku americké armády.
Bowe Bergdahl na archivním snímku americké armády. | Foto: Reuters
Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 3. 6. 2014 15:36
 

Právě se děje

Další zprávy