* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Chtěl napodobit Breivika
Francouzská policie zatkla na jihozápadě země norského neonacistu a stoupence atentátníka Anderse Breivika. Čtyřicetiletý Kristian Vikernes podle policie připravoval teroristický útok.
Policii není neznámý. V roce 1994 byl za vraždu odsouzen k 21 rokům vězení. Po předčasném propuštění se přesunul do Francie. Podle ministra Manuela Vallse byl v posledních letech sledován.
Ve vazbě skončil společně se svojí manželkou poté, co si pořídili čtyři pušky.
Poprava aktivisty
Zatím neznámí útočníci mučili a posléze setnuli známého kamerunského obhájce práv gayů Erica Ohenu Lembembeho. Podle organizace Human Rights Watch (HRW) ho v pondělí našli přátelé v jeho domě.
Lembembe vedl množství kampaní, ve kterých spolupracoval právě i s HRW, ale i dalšími místními či světovými organizacemi. Jeho poslední studie z letošního března se týkala pronásledování osob jiné sexuální orientace.
Prověřte vznik české vlády
Místopředseda Europarlamentu Othmar Karas a šéf tamního zahraničního výboru Elmar Brok žádají Evropskou komisi, aby rychle prověřila, zda nová česká vláda neodporuje unijním hodnotám, konkrétně Lisabonské smlouvě.
Český prezident Miloš Zeman hbitě reagoval odkazem na českou ústavu, podle níž musí nová vláda do 30 dnů Parlament požádat o důvěru: "Přál bych tedy místopředsedovi Evropského parlamentu, aby se dříve, než bude mluvit, seznámil s ústavou České republiky," vzkázal Miloš Zeman z Červeného Kostelce, kam se vydal navštívit hospic.
Teď nezbývá, než čekat
Americký whistleblower Edward Snowden se po několika dnech otálení rozhoupal a požádal Rusko o poskytnutí dočasného azylu.
Agentura RIA Novosti o tom informovala s odvoláním na advokáta Anatolije Kučerenu, který uprchlíkovi se žádostí pomáhal. A zatím vše nasvědčuje tomu, že Rusové někdejšímu technikovi CIA a NSA vyhoví.
Žaloba na obzoru
To, co zpočátku vypadalo jako nepovedená reportáž, nakonec může skončit u soudu. Asiana Airlines, jejíž Boeing 777 před pár dny havaroval na letišti v San Francisku, chce žalovat místní televizi KTVU.
Ta si totiž neověřila informace a odvysílala údajná jména členů posádky - Sum Ting Wong (v angličtině zní jako "Something Wrong", tudíž "Něco je špatně"), Wi Tu Lo ("Jsme moc nízko"), Ho Lee Fuk (řekněme "Svatá prostoto") a Bang Ding Ow ("Bum bác au").
Televize se brání tím, že jí jména sdělil stážista Národního úřadu pro bezpečnost dopravy (NTSB). Dopravce chce ale žalovat stanici. Jeho mluvčí sdělila, že reportáž vyzněla rasisticky, navíc "pomluvila piloty a poškodila reputaci společnosti".
"Hovory K" bez výsledku
Průmyslová zóna Kesong, kterou společně provozovaly Jižní a Severní Korea, zůstává uzavřená. Nic na tom nezměnilo ani zatím poslední kolo rozhovorů.
Podle vedoucího jihokorejské delegace Kima Ki-una ale jednání nekončí. Nefungující Kesong totiž v praxi znamená nemalé finanční ztráty, jelikož jeho provoz ročně vynese zhruba dvě miliardy dolarů. A to je pro zbídačenou KLDR vítaný zdroj příjmů.
Mír na dohled
Kolumbii svitla naděje, že po více než 50 letech skončí ozbrojený konflikt mezi armádou a povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).
Ivan Marquéz, jeden z vyjednavačů marxistické gerily, na Kubě oznámil, že během rozhovorů s vládou "dosáhli významného pokroku", který povede k míru. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by k uzavření dohody dojít už v listopadu.