Periskop: Autor Putinova obrazu žádá ve Francii o azyl

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
29. 8. 2013 15:44
Čtvrtek 29. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Azyl pro malíře

Ruský malíř Konstantin Altunin, jehož obraz zesměšňující prezidenta Vladimira Putina a premiéra Dmitrije Medveděva v pondělí zabavila v petrohradské galerii policie, utekl do Francie a požádal tam o azyl. Informuje o tom dnes agentura AFP.

Policisté vyzbrojení kalašnikovy vtrhli v pondělí večer do malé soukromé galerie ve druhém největším městě Ruska a zkonfiskovali tam některá výtvarná díla. Nesdělili přitom, jaký zákon majitel porušil, podle ruského právního řádu ale v zemi hrozí za urážku veřejného činitele až roční vězení.

Altuninovo kontroverzní dílo zobrazuje Vladimira Putina v bílorůžové noční košili, jak se dotýká vlasů Dmitrije Medveděva, který je pouze v podprsence a kalhotkách.

Velezrada za pomoc USA

Pákistánský odvolací soud zrušil rozsudek nad pákistánským lékařem Šakílem Afridim, který dostal 33 let vězení za zradu, protože pomáhal CIA v honu na šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. Soud nařídil nový proces, informovala agentura Reuters.

Afridi byl obžalován z velezrady za to, že pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA) vedl falešný očkovací program, který měl Američanům pomoci vystopovat šéfa Al-Káidy v pákistánském městě Abbottábád.

Bin Ládina zabilo v květnu 2011 v Abbottábádu zvláštní americké komando. Jeho likvidace vyvolala mezi USA a Pákistánem diplomatickou roztržku a Islámábád tajnou americkou operaci označil za porušení své svrchovanosti.

Zábory půdy

V Číně buldozer zabil čtyřletou dívenku, jejíž rodina údajně vzdorovala záboru půdy a odmítala opustit svůj dosavadní domov. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínská média. Případ vyvolal bouřlivou reakci na čínském internetu.

Zábory půdy pro nové stavební projekty jsou nejčastější příčinou sociálních nepokojů v Číně. Malá Chung Siao-žou zemřela v severovýchodní provincii Fu-ťien, když ji srazil buldozer upravující pozemek sousedící s domem její rodiny. Stalo se tak prý navzdory tomu, že její babička volala na řidiče vozidla, aby zastavil.

Otec dívky uvedl, že jeho dcera zemřela, když se rodina snažila zabránit stavebním dělníkům, kteří "násilně srovnávali okolní pozemek" a plánovali v pozdější fázi srovnat se zemí i dům rodiny. Podle dívčina otce se rodina přela s úřady o výši odškodného.

"Holubí křídla"

Do Izraele přiletělo posledních 450 etiopských Židů z celkových 8000, kteří byli v roce 2010 zahrnuti do izraelského programu repatriace, informovala BBC.

Kampaň izraelské vlády přestěhovat do Izraele falašmury, tedy etiopské potomky původních Židů, v Izraeli vyvolává rozdílné reakce. Vláda o obnovení repatriačního programu s označením Holubí křídla po dvouleté pauze rozhodla v roce 2010.

Mnoho členů falašmurské komunity žilo v severní Etiopii v nuzných podmínkách. Jejich předci v 19. století pod tlakem konvertovali ke křesťanství. Proto se také na ně automaticky nevztahuje "právo na návrat", tedy izraelský zákon umožňující Židům kdekoli na světě automaticky získat izraelské občanství.

Hledaný muž

Indická policie zatkla jednoho z vůdců islamistické organizace Indičtí mudžáhidové, která se přihlásila k řadě teroristických útoků z poslední doby. Třicetiletý spoluzakladatel zmíněné organizace Jasín Bhatkal patřil k nejhledanějším mužům v zemi, informovala agentura AP.

Indické bezpečnostní služby jsou přesvědčeny, že skupina Indičtí mudžáhidové je zodpovědná mimo jiné za pumové atentáty ve městech Púna, Béngalúru, Haidarábád a Dillí, při nichž zahynuly desítky lidí.

Radikální muslimská organizace Indičtí mudžáhidové vyhlásila otevřenou válku Indii a hrozí útoky v turistických destinacích, pokud Indie neustoupí od podpory Spojených států na mezinárodní scéně.

Tálibán zaútočil

Patnáct afghánských policistů zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při středečním večerním útoku bojovníků islamistického hnutí Tálibán na západě země.

Povstalci přepadli asi čtyřicetičlennou policejní hlídku v policejních vozidlech na hlavní silnici v horském průsmyku v západní provincii Faráh, uvedl provinční mluvčí Abdur Rahmán Zavandáí.

Tálibán stupňuje v poslední době útoky na afghánské bezpečnostní složky, které před dvěma měsíci převzaly odpovědnost za bezpečnost v zemi od stahujících se mezinárodních sil. Zahraniční bojové jednotky mají odejít z Afghánistánu do konce příštího roku.

Cejchování studentů

Švédsko kvůli rozšířené šikaně až na půl roku uzavřelo jednu ze svých elitních internátních škol - Lundsbergs ve vesnici Storfors poblíž Karlstadu. Při iniciačních rituálech tam starší chlapci vypalovali železem znamení na záda mladších žáků. Jeden z nich pak musel být hospitalizován.

Chod školy má být obnoven až poté, co bude její vedení schopno zaručit bezpečnost chlapců a dívek.

Školu, která byla založena v roce 1896, navštěvuje zhruba 200 žáků od 13 do 18 let. Mezi její absolventy patří řada známých politiků, podnikatelů i členů královské rodiny. Z nich tu naposled v roce 1999 maturoval princ Carl Philip, připomněla ČTK.

Ukřižování řidičů

Osm paraguayských řidičů autobusů svérázným způsobem protestuje proti tomu, že přišli o práci. Nechali se přibít na kříž. Ve středu se k nim navíc připojila manželka jednoho z nich, informoval server BBC.

Muži se nechali ukřižovat před 20 dny. Výpověď údajně dostali poté, co požádali o proplacení přesčasů, zdravotního pojištění a příspěvků na důchod.

Podle manažera autobusového dopravce Vanguardia bude pět z "ukřižovaných" znovu přijato do práce.

Usmíření s guerillami

Kolumbie je připravena zahájit mírová jednání s Vojskem národního osvobození (ELN), které je druhou největší levicovou guerillou v zemi.

Ve středu to řekl kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Oznámení přišlo den poté, co ELN propustila kanadského rukojmí, kterého zadržovala od ledna.

ELN má odhadem 3000 bojovníků. Vláda o míru začala jednat i s nejsilnější kolumbijskou guerillovou organizací, s Revolučními ozbrojenými sílami Kolumbie - Lidovou armádou (FARC). USA a EU obě guerillové skupiny považují za teroristické organizace.

Autobus v řečišti

Sedmatřicet mrtvých si v Keni vyžádala nehoda autobusu, který se zřítil do řečiště. Podle místní policie neštěstí zavinila nejspíš rychlá jízda a přetížení vozidla.

Autobus jel z hlavního města Nairobi do asi 350 kilometrů vzdáleného města Homa Bay. Vozidlo s desítkami cestujících vyjelo náhle ze silnice a spadlo ze svahu, když projíždělo podél břehu Viktoriina jezera, upřesnila policie.

Dopravní nehody jsou ve východoafrické zemi na pobřeží Indického oceánu často spojeny se špatnou kvalitou silnic i dopravních prostředků a s porušováním rychlostních omezení a limitů povolené zátěže vozidel.

Tálibán zaútočil

Vlajka - Afghánistán

Patnáct afghánských policistů zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při středečním večerním útoku bojovníků islamistického hnutí Tálibán na západě země.

Povstalci přepadli asi čtyřicetičlennou policejní hlídku v policejních vozidlech na hlavní silnici v horském průsmyku v západní provincii Faráh, uvedl provinční mluvčí Abdur Rahmán Zavandáí.

Tálibán stupňuje v poslední době útoky na afghánské bezpečnostní složky, které před dvěma měsíci převzaly odpovědnost za bezpečnost v zemi od stahujících se mezinárodních sil. Zahraniční bojové jednotky mají odejít z Afghánistánu do konce příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy