Periskop: Malála už má Nobelovku, jako nejmladší v historii

Živě
Středa 10. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Putinův tygr je zpátky v Rusku

Vzácný tygr amurský pojmenovaný Kuzja, kterého v květnu se dvěma dalšími tygry vypustil na Dálném východě do volné přírody ruský prezident Vladimir Putin, se po dvou měsících toulání v Číně opět vrátil do Ruska. Dnes o tom s odvoláním na čínské ochránce přírody informovala agentura TASS.</p>

Russian President Vladimir Putin arrives for the victory ceremony after the first Russian Grand Prix in Sochi October 12, 2014. REUTERS/Laszlo Balogh (RUSSIA - Tags: SPOR
Russian President Vladimir Putin arrives for the victory ceremony after the first Russian Grand Prix in Sochi October 12, 2014. REUTERS/Laszlo Balogh (RUSSIA - Tags: SPOR | Foto: Reuters

Polsko zrušilo zákaz rituální porážky zvířat

Polský ústavní soud dnes označil zákon zakazující rituální porážku zvířat za protiústavní. Soudci tak dali za pravdu stížnosti, kterou podala polská židovská obec.

Podle rozhodnutí ústavních soudců neexistuje důvod pro zákaz rituální porážky, během níž se zvířatům prořízne hrdlo a nechají se zaživa vykrvácet. Společnost prý totiž akceptuje i běžnou porážku masných zvířat a neexistuje údajně vědecký důkaz, že by zvířata při rituální porážce více trpěla.

I krávy mají regionální akcent, stejně jako lidé. Zjistili to specialisté na jazyk, které zaujal objev britský farmářů. Ti odhalili, že jejich krávy bučí v každé oblasti
I krávy mají regionální akcent, stejně jako lidé. Zjistili to specialisté na jazyk, které zaujal objev britský farmářů. Ti odhalili, že jejich krávy bučí v každé oblasti | Foto: Reuters
Norsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Malála už má Nobelovku

Pákistánka Malála Júsufzajová a Ind Kailáš Satjárthí převzali na radnici norské metropole Osla Nobelovu cenu za mír. Dostali ji za to, že riskují své životy v boji za práva dětí.

Vyznamenaní převzali příslušnou medaili a diplom a rovnoměrně si mezi sebe rozdělí finanční odměnu ve výši osm milionů švédských korun (zhruba 22 milionů korun). Sedmnáctiletá Júsufzaiová je nejmladší laureátkou Nobelovy ceny za mír v dějinách.

Předseda Nobelova výboru Thorbjörn Jagland před předáním ceny prohlásil, že všechny děti mají právo na dětství a vzdělání místo nucené práce. Svědomí dnešního světa podle něj nelze vyjádřit lépe než letošními laureáty. Oba ocenění pak diplom a medaili převzali za ovací vestoje.

Pákistánka Malála Júsufzajová a Ind Kailáš Satjárthí s Nobelovou cenou za mír.
Pákistánka Malála Júsufzajová a Ind Kailáš Satjárthí s Nobelovou cenou za mír. | Foto: Reuters

Na jižní pól na traktoru

Nizozemka Manon Ossevoortová dorazila v úterý na jižní pól za volantem traktoru. Cestu dlouhou 2500 kilometrů urazila 38letá žena s podporou sedmičlenného týmu za 16 dní, a to průměrnou rychlostí deseti kilometrů za hodinu.

Podle agentury AFP přirovnala svou cestu z ruské Novolazarevské stanice přes ledovcové hory a propasti k rodeu. Nejhorší prý byly dny, kdy celé hodiny nemohla vyvinout vyšší rychlost než půl kilometru až pět kilometrů za hodinu.

Jaderné zbraně jsou plýtvání

Papež František odsoudil výrobu jaderných zbraní, které označil za mrhání prostředků, na což doplácejí chudé vrstvy obyvatelstva. Podle něj "život v míru nepotřebuje strach z nukleární katastrofy, nýbrž etiku bratrství," informoval v úterý vatikánský rozhlas.

Papež se důrazně obrátil na země světa, aby "omezily nukleární hrozbu, protože humanitární důsledky jaderných zbraní jsou předvídatelné a planetární". Vyzval k tomu, aby byla věnována větší pozornost "zbytečnému utrpení", které je podle něj vedlejším účinkem nukleárních zbraní.

Foto: Reuters
Vlajka Uruguaye - sport

Svoboda pro vězně z Guantánama

Šest vězňů propuštěných z věznice na americké základně Guantánamo se bude v Uruguayi, kam v neděli dorazili, těšit naprosté svobodě.

Řekl to uruguayský ministr obrany Eleuterio Huidobro. Vyjadřoval se tak k dalšímu osudu mužů, kteří strávili 12 let v rukou americké armády pro podezření ze spolupráce s teroristickou sítí Al-Káida.

Bývalí vězňové, které tvoří čtyři Syřané, jeden Palestinec a jeden Tunisan, byli hned po příletu do Uruguaye odvezeni do vojenské nemocnice k lékařskému vyšetření. Poté budou zcela volní.

11 milionů za medvídka Pú

Ilustrace z legendární dětské knihy o medvídkovi Pú se v Londýně vydražila za 314 500 liber (asi 11 milionů Kč), což je podle aukční síně Sotheby's v kategorii knižních ilustrací rekordní cena.

Perokresba Ernesta Howarda Sheparda, která znázorňuje hlavní hrdiny v zápalu nově objevené hry medvědí proutky, se objevila v knize A. A. Milnea v roce 1928 a stala se jedním z nejznámějších obrázků dětské literatury minulého století.

Foto: E H Shepard
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2014 16:54
 

Právě se děje

Další zprávy