Periskop: Izrael se kvůli obřízce pustil do Štrasburku

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 4. 10. 2013 14:54
Pátek 4. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Izrael bojuje za obřízku

Izrael se pustil do Rady Evropy, a to kvůli rezoluci o obřízce chlapců. RE v úterý přijatém dokumentu členské státky vyzvala, aby "jasně definovaly zdravotní, sanitární a další podmínky, v nichž se má vědecky ničím nepodložená obřízka chlapců" provádět.

Z Tel Avivu zaznělo, že označit obřízku za "barbarské mrzačení" je "v nejlepším případě známkou ohromující neznalosti nebo v horším pomluvou a šířením protináboženské nenávisti".

Za státní se létá nejlépe

Vládní letouny používané k soukromým účelům? Pro bulharské politiky naprostá samozřejmost, tedy alespoň podle zprávy tamní parlamentní komise.

Z ní vyplývá, že politické špičky bez skrupulí cestovaly například na svatbu. Premiér Bojko Borisov dokonce neváhal použít speciál použít k přepravě svého amatérského fotbalového týmu na přátelský zápas.

Obdobnou zálibu v cestování za státní v minulosti neskrývali ani čeští zákonodárci. Expremiér Mirek Topolánek tak nechal vládní airbus přistát v rakouském Innsbrucku, aby si (dle tehdejších zpráv) cestou z Bulharska zalyžoval. Lubomír Zaorálek, dodnes jedna ze špiček ČSSD, pro změnu - coby předseda Poslanecké sněmovny - rád létal na trase Praha - Ostrava armádním vrtulníkem. Cesty v průměru za 200 000 korun zdůvodňoval pracovní vytížeností.

A co Klausová?

Slovensko má nového velvyslance v Česku. Stal se jím diplomat Peter Weiss, kterého do funkce jmenoval prezident Ivan Gašparovič. Naposledy byl velvyslancem v Maďarsku.

Zatímco Praha má jasno, Bratislava na jméno vedoucího české diplomatické mise stále čeká. Vláda Jiřího Rusnoka na návrh prezidenta Miloše Zemana schválila vyslání někdejší první dámy Livie Klausové.

Předcházely tomu ale ostré spory Hradu s Černínským palácem a jeho tehdejším šéfem Karlem Schwarzenbergem. Kritici tvrdili, že jde o odměnu za podporu Zemana v prezidentské kampani.

Řidičák pro všechny

Kalifornský guvernér Jerry Brown podepsal zákon, díky němu si budou moci o řidičský průkaz zažádat i ilegální přistěhovalci. Nejlidnatější stát USA se stal devátým v pořadí.

Doklad přitom de facto supluje průkazy totožnosti. Kalifornie tak rozšířila práva imigrantů, poznamenává ČTK.

Zelenina od Fukušimy

Zatímco japonská vláda se stále potýká s problémy v poškozené jaderné elektrárně Fukušima, tamější řetězec rychlého občerstvení oznámil, že chce necelých 80 kilometrů od zařízení pěstovat rýži a zeleninu.

Chce tím podpořit obnovu oblasti zasažení v březnu 2011 zemětřesením a vlnami tsunami. Ozářených potravin se prý nemusí lide bát, protože podle firmy budou pod přísný dohledem kontrolorů.

Trpící ilegálové v Soči

Ruské úřady zadržují na stavbě olympijských objektů v Soči stovky ilegálních přistěhovalců.

Cizinci, kteří do Soči přijeli za prací, tráví v provizorních táborech dny a týdny bez právní pomoci, často i bez řádné stravy a lékařské péče, upozornila lidskoprávní organizace Human Rights Watch na často nelidské podmínky.

Zpráva přichází jen pár dní poté, co list The Guardian upozornil na nelichotivou situaci zahraničních dělníků v Kataru, který se připravuje na pořádání fotbalového šampionátu v roce 2022.

Anonymous už nejsou anonymní

Americká velká porota obžalovala 13 členů hacktivistického hnutí Anonymous.

Viní je z kybernetických útoků na úřady či obchodní sdružení, a to v rámci akce Operation Payback.

Bomba na hranicích

Na přechodu Bačevsk na rusko-ukrajinských hranicích se v noci odpálil neznámý muž.

Nejprve se prokázal ukradeným ruským pasem, po svém zadržení odpálil výbušninu umístěnou na těle a zemřel. V nemocnici bojují o život i dva ukrajinští celníci.

 

Právě se děje

Další zprávy