Periskop: Putin si zaslouží Nobela za mír, zní z Ruska

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 1. 10. 2013 16:33
Úterý 1. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Nobelovka pro Putina?

Skupina aktivistů a zákonodárců chce navrhnout ruského prezidenta Vladimira Putina na Nobelovu cenu míru. Zpěvák Josif Kobzon je podle agentury RIA-Novosti přesvědčen, že by ji šéf Kremlu měl dostat za úsilí při řešení syrské krize.

Prý si ji zaslouží více než americký prezident Barack Obama. Ten má ocenění už od roku 2009, ale podle Kobzona je právě on zodpovědný za "agresivní akce" v Sýrii.

Kobzon nějak opomněl, že to byl právě Putin, kdo - společně s Číňany - dlouhé měsíce blokoval jakoukoliv rezoluci, jež by donutila režim prezidenta Bašára Asada k vyjednávání s opozicí.

Socha Svobody osiřela

To bylo slávy, když se na 4. července po dlouhých měsících otevřela veřejnosti. Nevydrželo to ale ani čtvrt roku a slavná socha, jedna z nejznámějších staveb v New Yorku, je opět zavřená.

Zatímco loni se zavřela kvůli hurikánu Sandy, nyní to jsou peníze, konkrétně absence zákona o vládních výdajích. Kvůli tomu se uzavřela mimo jiné muzea i národní parky.

Výtržníci z parlamentu

Více než dvacet bulharských poslanců způsobilo minulý týden poprask v jedné známé bruselské restauraci.

Zákonodárci nacionalistické strany Ataka (Útok) se v La Maison du Cygne opili, špunty od šampaňského házeli personálu, ničili jídlo připravené pro další zákazníky a pak dokonce chtěli odejít bez placení útraty ve výši 1530 eur.

"Když dorazili, začali si objednávat obrovské množství šampaňského a grapy. Vypili opravdu až moc alkoholu najednou," citovala televizní stanice bTV manažera restaurace.

Francie se rozpadla. A zaútočila... (jen jako)

Francie se kvůli politické a ekonomické krizi rozpadla. Jeden ze zadlužených regionů vzápětí zaútočil na "evropský trezor" Švýcarsko. To se tak poprvé za 200 let muselo vojensky bránit.

Ne, nebojte se, nezačala další válka. Ale právě s výše uvedeným scénářem počítaly srpnové manévry.

"Skutečnost, že byl tento příběh vymyšlen v době, kdy se odehrává skutečný daňový spor mezi Francií a Švýcarskem kvůli vkladům, jež mají bohatí Francouzi uloženy ve švýcarských bankách, je podle švýcarské armády naprostá náhoda," komentovala zprávu dopisovatelka BBC ve Švýcarsku Imogen Foulkesová.

Rozpočet a svatba

Novopečený filipínský poslanec Francisco Ashley Acedillo požádal svoji dívku o ruku. Na tom by zřejmě nebylo nic výjimečného, kdyby se tak ovšem nestalo během vypjaté diskuze o rozpočtu.

"Bylo to neskutečné. Mám pocit, že jsem ani neslyšela, co vlastně řekl," svěřila se Maria Paz Ocampová místní televizi. I tak odpověděla ano.

"Sabotéři" musí pryč

Trojice amerických diplomatů musí do 48 hodin opustit Venezuelu. Současný prezident Nicolás Maduro je obvinil z toho, že se s opozičními vůdci z "krajní pravice" domlouvali na destabilizaci vlády.

Prý sabotovali elektrickou síť a ekonomiku země. Zlí jazykové by možná poznamenali, že k tomu současný establishment nepotřebuje opozici, ale vystačí si sám.

První sčítání po válce

Bosna a Hercegovina po 22 letech sčítá obyvatelstvo. To poslední se konalo v roce 1991, tedy těsně před válkou. Census potrvá až do 15. října. Předběžné výsledky zřejmě budou až na začátku příštího roku.

Je otázkou, jak přesná jsou existující data o počtu obyvatel, o jeho etnickém, sociálním a náboženském složení, o domácnostech a další důležité údaje, poznamenává ČTK.

Smrt pro islamistu

Bangladéšský válečný tribunál vynesl trest smrti nad dalším předákem největší islamistické strany v zemi.

Čtyřiašedesátiletého Salauddína Kádira Čaudhrího uznal vinným z mučení, znásilnění a genocidy, na nichž se měl podílet během války o nezávislost v roce 1971. Ta si vyžádala až půl milionu mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy