reklama
 
 

Periskop: Po teroru v Nairobi pohřešují desítky lidí

Aktualizováno 30. 9. 2013 15:30
Pondělí 30. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Papež František svatořečí dva předchůdce

Bývalí papeži Jan Pavel II. a Jan XXIII. budou 27. dubna svatořečeni. Současná hlava katolické církve - papež František - to podle agentury AP oznámila v pondělí při setkání s kardinály v Apoštolském paláci.

O tom, že kanonizuje dva podle něj nejvýznamnější papeže dvacátého století, František informoval už v červenci. Janu Pavlovi druhému současný papež připsal vykonání zázraku v podobě uzdravení těžce nemocné ženy a o Janu XVIII. precedentně prohlásil, že zázrak dělat nemusel.

Pohřešovaní v Nairobi

Po teroristickém útoku v keňské metropoli Nairobi se stále pohřešují bezmála čtyři desítky lidí, oznámil tamní Červený kříž s tím, že stále pokračuje pátrání v sutích nákupního centra, jehož část se zřítila.

Dosavadní bilance hovoří o 61 mrtvých civilistech a šesti členech bezpečnostních sil. O život přišlo i pět útočníků.

Na dohled Sicíli

Nejméně 13 imigrantů ze severní Afriky se utopilo nedaleko břehů Sicílie. Podle přeživších bylo ve člunu asi 250 lidí, po dalších proto záchranáři stále pátrají.

Italský zpravodajský server Il Messaggero uvedl, že imigranty přinutili opustit člun ilegální převaděči, kteří se obávali, aby se plavidlo nepotopilo.

Mrtví v Bagdádu

Iráckou metropolí opět otřásla série výbuchů bomb. Byly rozmístěné v šíitských čtvrtích Bagdádu a podle policie zabily nejméně 24 lidí.

Pátá nálož zabíjela v místě zvaném Sabaa al-Bur, které leží zhruba 20 kilometrů západně od Bagdádu a je rovněž domovem hlavně šíitů.

Od dubna zemřelo v Iráku na 4500 lidí.

Opisoval i Steinmeier?

Mluvilo se o něm jako o jednom z ministrů budoucí velké koalice v Německu. Nakonec to ale může být jinak.

Sociální demokrat Frank-Walter Steinmeier, bývalý šéf německé diplomacie, musí vysvětlovat, jak vznikla jeho doktorská práce. Podle týdeníku Focus jsou v ní "nesrovnalosti".

Steinmeier nařčení z plagiátorství odmítá. Politickou budoucnost mu ale kauza může značně zkomplikovat.

Klerik proti řidičkám

Saúdskoarabský duchovní šajch Sálih Luhajdán prohlásil, že řízení automobilu může u žen poškodit vaječníky. Řidičkám se prý rovněž častěji rodí děti se zdravotními problémy.

Vystoupil tak proti kampani Women2drive, kterou od roku 2011 podepsalo na 11 000 žen. Zákaz řídit automobil ženami je v zemi neformální, ale policie jeho porušení pokutuje. Řidičské průkazy se vydávají jenom mužům.

Ahoj strejdo, jak se máš?

Hnutí Anonymous opět udeřilo. Tentokrát byly jejich terčem oficiální stránky jordánského premiéra.

Hacktivisté tak protestovali proti zvyšování cen, napsala dnes agentura AFP. "Ahoj strejdo, jak se máš? Omlouváme se, že jsme ti napadli stránky. Jsi naštvaný? My ještě víc, když zvyšuješ ceny. Lidi tenhle pocit znají, ale ty ne," napsali mu.

Smrt v troskách kostela

Na severu Mexika se kvůli silným dešťům zřítil při mši rozestavěný kostel, informovala ČTK.

Při neštěstí zahynul desetiletý chlapec a více než dvě desítky lidí byly zraněny.

Desítky mrtvých

Nejméně 36 mrtvých už vylovili záchranáři z moře po pátečním potopení lodi s uprchlíky u pobřeží Indonésie. Informovaly o tom místní úřady, které citovala agentura AFP.

Bilance ale může být ještě mnohem horší. Zachránit se podařilo jen 28 běženců z Libanonu, Jordánska a Jemenu, kteří chtěli požádat o azyl v Austrálii. Na lodi přitom bylo až 120 lidí, záchranné operace navíc maří rozbouřené moře.

autoři: Zahraničí, Michal Žák | 30. 9. 2013 9:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama