Nezaměstnanost na rekordní výši
Ačkoliv řečtí politici tvrdí, že situace v zemi se zlepšuje, čísla ukazují něco jiného. Nezaměstnanost v květnu totiž vystoupala na rekordních 27,6 procenta.
To je podle statistiků nejvíce od roku 2006, kdy začali údaje zpracovávat současnou metodikou. Země se už šestým rokem nachází v recesi a nepomáhají ani půjčky ve výši stovek miliard eur.
Míra nezaměstnanosti je tak na Peloponéském poloostrově více než dvojnásobná oproti průměru eurozóny, kde bylo v červnu bez práce 12,1 % lidí.
Sebevrah udeřil na pohřbu
Nejméně 38 lidí zabil sebevrah, který zaútočil během pohřbu policisty na jihozápadě Pákistánu. Udeřil ve městě Kvéta v neklidné provincii Balúčistán.
Zatím není jasné, jak k atentátu došlo. Podle AFP se odpálil na policejním komisařství, AP pro změnu informovala, že se smuteční obřad konal pod širým nebem.
A Reuters uvedla, že se sebevrah ve vestě napěchované výbušninami vyhodil do povětří před mešitou, kde policisté čekali, aby se za kolegu pomodlili.
Švýcarský apartheid
Švýcarsko v posledních letech udivuje svět rostoucím odporem k přistěhovalcům.
Nejnověji někteří tamní starostové přišli s plánem, že by žadatelé o azyl měli zapovězen vstup na některá veřejná místa. Hovoří se například o bazénech, knihovnách, ale i kostelech.
Přistěhovalce naopak hodlají umístit do zvláštních středisek, zejména do bývalých kasáren.
"Svědomí Kongresu" proti Obamovi
Případ Edwarda Snowdena nenarušil pouze diplomatické vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem, ale do značné míry proti sobě staví i americké politiky.
John Lewis, demokrat z Georgie a známý bojovník za lidská práva, v rozhovoru pro britský The Guardian přirovnal uprchlíka k Mahátma Gándhímu. Podobně jako indický duchovní a politický vůdce prý i 30letý whistleblower prosazuje nenásilí a své činy zaštiťuje "vyšším zákonem".
Americký prezident Barack Obama by ale zřejmě s mužem, jehož označil za "svědomí Kongresu USA" nesouhlasil. Kvůli Snowdenovi totiž ve středu zrušil plánovanou schůzku s Vladimirem Putinem.
Imigrantů přibývá
Italská pobřežní stráž zachránila 200 imigrantů ze severní Afriky. Jejich loď se dostala do problémů nedaleko Sicílie.
Zpráva přišla jen den poté, co Itálie přijala stovku běženců, které odmítla Malta, napsala agentura APA.
Rakouská vášeň pro jazyk
Mladí Rakušané si podle agentury APA oblíbili studium severských jazyků.
Důvod? Obdiv k metalovým skupinám, jimž se ve Finsku či Norsku daří. Jen letos se tak na finštinu na Vídeňské univerzitě zapsalo 80 studentů.
Obdobně jsou na tom prý i univerzity v USA či Jižní Americe. Ironií je, že mezi fanoušky populární metalové kapely, jakými jsou Lordi, Nightwish či Children of Bodom, zpívají povětšinou anglicky.
Nejsme na prodej
Poslední týden notně zahýbal americkým mediálním trhem. Majitele mění prestižní The Boston Globe i The Washington Post.
Není proto divu, že vydavatelé přicházejí s ujištěními, že oni prodávat nebudou. Zaměstnance i čtenáře o tom nejnověji ujistil Arthur Sulzberger Jr. z The New York Times Company. Timesy z Nového Yorku podle něj nejsou na prodej.
Ale kdo ví, když stejná společnost za 70 milionů dolarů prodala již zmíněný The Boston Globe.