Cameron přiletěl do Afghánistánu, cestu dopředu neoznámil

ČTK ČTK
3. 10. 2014 7:41
Britský premiér se sejde s novou vládou. Je prvním vysokým západním politikem, který do země zavítal od vyřešení vleklé krize kvůli sporům kolem výsledků prezidentských voleb.
Britský premiér David Cameron reaguje na výsledek skotského referenda.
Britský premiér David Cameron reaguje na výsledek skotského referenda. | Foto: Reuters

Kábul - Britský premiér David Cameron přiletěl v pátek na předem neoznámenou návštěvu do Afghánistánu, kde se sejde s novou vládou národní jednoty.

Cameron je prvním vysokým západním představitelem, který navštívil Afghánistán od zářijového vyřešení vleklé krize kvůli sporům kolem výsledku prezidentských voleb. Informovala o tom agentura Reuters.

Cameronova kolona přijela k prezidentskému paláci v Kábulu v ranních hodinách místního času. Návštěva britského premiéra následuje čtyři dny poté, co byl po měsících handrkování o volební výsledky oficiálně uveden do úřadu nový afghánský prezident Ašraf Ghaní.

Spor kvůli výsledkům červnového druhého kola voleb mezi Ghaním a jeho soupeřem Abdulláhem Abdulláhem skončil politickou dohodou. Na jejím základě se Ghaní stal prezidentem a Abdulláh získal nově vytvořený post "výkonného premiéra" s rozšířenými pravomocemi.

Británie byla po USA druhým největším přispěvatelem do mezinárodních koaličních sil, které působily v Afghánistánu od roku 2001, kdy Spojenými státy vedená koalice svrhla vládu radikálního hnutí Tálibán. Během následné války bylo v Afghánistánu zabito více než 450 britských vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy