Chci být prezidentem
Afghánci budou příští rok volit prezidenta. Ten současný - Hamíd Karzáí - už nemůže kandidovat, a tak Západ s napětím čeká, kdo ho nahradí.
Jedním z uchazečů je i Abdul Rasúl Sajáf, tedy člověk, jenž je podle mnohých zodpovědný za příchod Al-Káidy pod Hindúkuš. "Nominoval jsem se, abych sloužil mým krajanům a mému národu. Chci stát po boku skutečných služebníků Afghánistánu," citovala ho agentura Reuters.
Smrt v letadle
Nejméně patnáct mrtvých si vyžádala havárie letounu v Nigérii. Stroj s 27 lidmi na palubě se zřítil a začal hořet po startu z letiště v Lagosu.
Zachránit se prozatím podařilo sedm cestujících. "Zatím se neví, zda neštěstí ještě někdo přežil," uvedl představitel záchranářů.
Piráti z Greenpeace
Ruští vyšetřovatelé obvinili z pirátství další tři aktivisty mezinárodní ekologické organizace Greenpeace zadržené při protestu proti těžbě ropy na Arktidě. Obvinění z tohoto trestného činu si tedy vyslechlo již 17 z celkových třiceti zadržených. Hrozí jim až 15 let vězení.
Obvinění padlo i na Rusa Denise Siňakovova, který se na Arctic Sunrise plavil jako fotograf a tvrdil, že jako fotoreportér nikterak nemohl ovlivnit počínání posádky. Postavil se za něj i ruský svaz novinářů a mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.
Falešný diplomat
Maďarští policisté zadrželi muže, který se vydával za slovenského diplomata. Podezřívají ho z pašování velkého množství zboží ze Slovenska a z daňového podvodu.
Zboží do Maďarska dovážel pomocí fiktivních firem, které neplatily žádnou DPH. Maďarsku tak způsobil škodu za více než 1,5 milionu eur (38,4 milionu Kč).
Dopřával si přitom opravdu diplomatického luxusu. V reportáži maďarské televize byly vidět například luxusní automobily s diplomatickou značkou, díky které se skupině dařilo více než rok a půl držet své akce v tajnosti.
Demonstrace v Mexiku
Při mohutné demonstraci, která paralyzovala dopravu v centru mexického hlavního města, bylo ve středu zraněno nejméně 51 lidí. S policií se střetli demonstrující studenti, kteří si chtěli připomenout výročí krvavého incidentu z roku 1968.
Strážníci akci rozháněli pomocí slzného plynu a obušků. Stovka lidí skončila za mřížemi. Demonstranti protestovali proti chystané školské reformě a pokusům vlády o oslabení vlivu odborů.
Nehoda. V Íránu zastřelili elitního velitele
Írán vyšetřuje smrt Modžtaby Ahmadího, jednoho z velitelů elitních Revolučních gard, který měl na starosti kybernetické oddělení. Jeho tělo našli s prostřeleným srdcem u Teheránu, ale Revoluční gardy vše vyšetřují jako nehodu, napsal britský list The Guardian.
Ten případ srovnává s vraždami íránských vědců, kteří byli zapojeni do jaderného výzkumu a do programu balistických střel. Od roku 2007 jich bylo zavražděno pět a Írán akce připsal izraelské tajné službě Mossad.
Ostatky v Concordii
Ve vraku ztroskotané luxusní výletní lodě Costa Concordia našli potápěči další tělesné ostatky. Podle agentury ANSA by mohly patřit dvěma posledním pohřešovaným, kteří zemřeli při loňském ztroskotání plavidla.
Identifikace všech nalezených ostatků bude možná, až budou k dispozici výsledky testů DNA, na které se teprve čeká.
Nezvládal uprchlíky, tak skončil
Nikola Kazakov, šéf bulharské organizace pro pomoc uprchlíků, dostal padáka. Podle ministra vnitra nezvládal příliv utečenců ze Sýrie.
Stalo se tak poté, co úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v září označil situaci v bulharských uprchlických centrech za "hrozivou". Kazakov se brání tím, že už na začátku léta upozorňoval na blížící se krizi, ale politici ho ignorovali.