Tajná schůzka nepřátel na život a na smrt
Ačkoliv navenek mezi nimi panuje nevraživost, tajně spolu obě země vyjednávají.
Diplomaté Izraele, Íránu a dalších arabských států se koncem října tajně sešli nedaleko švýcarského Montreux, aby jednali o uspořádání mezinárodní konference, jejímž výsledkem by měl být zákaz jaderných zbraní na Blízkém východě.
Další podrobnosti schůzky nejsou známy, napsala agentura Reuters. I tak jde podle ní o velký průlom.
O 600 000 lidí méně
Na konci letošního října žilo v Bosně a Hercegovině 3 791 662 lidí.
To je o bezmála 600 000 méně než před občanskou válkou v první polovině 90. let minulého století, ukázala předběžná data ze sčítání lidu.
Údaje o etnickém složení někdejší jugoslávské republiky statistický úřad nesdělil.
Do burky a pryč
Britští policisté pátrají po 27letém Somálci, jehož podezírají s napojení na islámské teroristy. Doposud nosil náramek, takže strážci zákona mohli sledovat jeho pohyb, ale on je pořádně převezl.
V pátek vešel do londýnské mešity jako muž, ale o pár hodin později odešel bez náramku a v burce, tedy islámském oděvu, jenž zakrývá tělo i hlavu včetně obličeje.
Půl milionu do fondu
Předloni získala Tavakkul Karmánová Nobelovu cenu za mír a s ní i půl milionu dolarů. Nyní jemenská aktivistka oznámila, že peníze věnuje sdružení, které pomáhá rodinám obětí protivládního povstání.
"Je to má povinnost vůči mladým, kteří se obětovali pro změnu a vybudování nového Jemenu založeného na svobodě, spravedlnosti, rovnosti a dobré správě," citovala televize CNN z jejího prohlášení. "Suma je nepatrná, ale symbolická," dodala a zároveň vyzvala vládu, aby přispěla do Fondu pomoci pozůstalým po obětech revoluce.
Kasparov Lotyšem?
Garri Kasparov, někdejší slavný šachista a v současnosti jedna z nejznámějších postav ruské opozice, požádal dopisem o lotyšské občanství, a to za "mimořádné zásluhy".
S odvoláním na poslance o tom informovala agentura Interfax. Sám šachista, jenž si chce ponechat i ruský pas, zatím zprávy nekomentoval.
Dopis nicméně údajně dostaly všechny poslanecké kluby lotyšského parlamentu. O žádosti také napsalo několik poslanců na Twitteru.
152 vojáků míří na popraviště
Soud v Dháce poslal na smrt 152 vojáků. Podíleli se na vzpouře, která si v roce 2009 vyžádala 74 obětí, mezi nimiž byly desítky vojenských velitelů. Dalších 157 obžalovaných dostalo ve stejném případu doživotní trest vězení a 271 bylo zproštěno viny.
Vzbouřenci se tehdy zmocnili 2500 zbraní, vnikli na výroční zasedání vysokých velitelů a spustili palbu. Vše skončilo nabídkou amnestie, kterou však vláda vzala zpět poté, co se objevily hroby s desítkami zabitých příslušníků armády.
Osmiletá dívka s rakovinou plic
Osmiletá čínská dívka má rakovinu plic. Podle lékařů je na vině zřejmě znečištěné ovzduší, které se v nejlidnatější zemi planety stává čím dál tím větší hrozbou pro veřejné zdraví.
Agentura Nová Čína uvedla, že nemocné dítě bydlí v blízkosti hlavního silničního tahu ve východočínské provincii Ťiang-su.
Dva až pět let natvrdo
Dva až pět roků stráví za mřížemi čtyři členové české rodiny, kteří systematicky zneužívali britský systém sociálních dávek a přišli si tak na 750 000 liber, tedy bezmála 23 milionů korun.
Výtečníci z Čech organizovali příjezdy dalších Čechů a Slováků. Krátkodobě je ubytovali, pomohli jim získat fiktivní nebo přechodnou práci a místní pojištění. Když posléze jejich jménem požádali o sociální dávky, poslali je domů.
200 milionů lidí v ohrožení
Zhruba 200 milionů lidí v celém světě ohrožuje toxické znečištění. Vyplývá to ze seznamu nejhůře postižených oblastí, který v Ženevě zveřejnili ochránci životního prostředí. Jedním z míst je i africké středisko na likvidaci staré evropské elektroniky.
Americký Blacksmith Institute a švýcarský Zelený kříž (Green Cross Switzerland) posuzovaly kontaminovaná místa ve 49 zemích.
Sedm odsouzených neonacistů
Soud v Rakousku potrestal v noci na úterý sedm neonacistů ve věku 23 až 33 let.
Členům organizace nazvané Objekt 21 nepravomocně rozdal tresty od 18 měsíců podmíněně do šesti let nepodmíněně.