Periskop: Chtěl připomenout oběti masakru, půjde do vězení

Přenos skončil
Pondělí 24. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Čáp Rodan dnes ráno opět přiletěl z Afriky ke své družce Maleně do východochorvatské vesnice Brodski Varoš, a veřejností napjatě sledovaná čapí love story tak pokračuje. Věrný opeřenec se z teplých krajů vrátil do hnízda své životní lásky již podvanácté za sebou, informuje deník Večernji list. Malena s Rodanem zimu na jihu trávit nemůže. Před lety jí lovci poranili křídlo, a proto by cestu na jih Afriky dlouhou kolem 13 000 kilometrů nezvládla. Zůstává tedy přes zimu v Brodském Varoši, kde se o ni rok co rok stará Stjepan Vokić. Tedy dokud se nevrátí Rodan.

Čáp bílý
Čáp bílý | Foto: Aktuálně.cz

Íránci stavějí maketu letadlové lodi

Írán údajně buduje maketu americké letadlové lodi. V zahraničním výboru americké Sněmovny reprezentantů o tom o víkendu informoval demokratický poslanec Eliot Engel. "Opravdu nevíme, co to znamená. Já ale určitě Íráncům nedůvěřuji. Je to nějaká léčka a ať jim jde o cokoli, není to dobré," prohlásil Engel.

Asadova smrt na bojišti

Mezi více než 140 000 obětí tři roky trvající války v Sýrii se zařadil i Hilál, bratranec prezidenta Bašára Asada. Jak informovala televize Al-Džazíra, přišel o život u přechodu Kasab na severu země. Zvěsti posléze potvrdila i syrská státní televize.

Hilál Asad byl velitelem a jedním ze zakladatelů Národních obranných sil, polovojenské jednotky bojující proti rebelům.

Žádná doba hájení

Michelle Bacheletová je ve funkci chilské prezidentky jen krátce, ale už čelila první velké demonstraci.

Na 100 000 lidí ji v Santiagu de Chile vyzvalo k rychlé změně ústavy (pocházející z dob vlády diktátora Augusta Pinocheta) a reformám, jež slibovala před svým zvolením.

Rozvraceč státu

Jak se dostat do vězení? V Číně stačí chtít připomenout masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu.

Vzpomínkovou akci na stovky (či podle některých tisíce) obětí chtěl loni uspořádat jistý Ku I-min. Ačkoliv se akce po varování úřadů neuskutečnila, soud mu za "rozvracení státu" vyměřil 18 měsíců ve vězení.

Přitížilo mu, že na web dal fotografie ze zásahu čínské armády. Ta v noci ze 3. na 4. června 1989 zasáhla proti pekingským demonstrantům. A vojáci za podpory tanků povraždili minimálně stovky, ne-li tisíce oponentů režimu.

Foto: Aktuálně.cz

Fico hleděl "do blba"

Slovenští voliči byli o víkendu svědky prvních dvou debat prezidentských kandidátů Roberta Fica a Andreje Kisky. A druhý jmenovaný podle listu SME vyhrál 2:0 na body.

"V obou byl lepší, a to po všech stránkách včetně takzvané neverbální," hodnotí list. Fico se prý obzvláště v té první vyhýbal očnímu kontaktu a hleděl víc "do blba" jak na svého vyzyvatele.

Druhé kolo se uskuteční v sobotu.

Slovenský premiér a prezidentský kandidát Robert Fico.
Slovenský premiér a prezidentský kandidát Robert Fico. | Foto: Reuters

Everest jen pro vyvolené?

Trable Nepálu s Mount Everestem jako by nekončily.

Vláda hodlá omezit počet horolezců u jeho vrcholku, který bývá za krátkých okamžiků dobrého počasí "doslova ucpaný množstvím horolezců", píše ČTK.

Skupina horolezců na Mount Everestu.
Skupina horolezců na Mount Everestu. | Foto: Reuters

Smrt rukou islamistů

Dvacet mrtvých vojáků si na jihovýchodě Jemenu vyžádal útok islamistů na kontrolní stanoviště armády.

Zřejmě za ním stojí radikálové z Al-Káidy. Kromě nich bojuje vláda v Saná i se šíitskými povstalci na severu země.

Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 24. 3. 2014 16:14
 

Právě se děje

Další zprávy