Peking zasáhl prudký liják, při kterém umírali lidé

ČTK ČTK
22. 7. 2012 9:02
80 tisíc cestujících uvízlo na letišti v Pekingu, zrušeno bylo 500 letů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Peking - Okolí Pekingu v sobotu zasáhly nejprudší přívalové deště za posledních 60 let. Vláda oznámila, že zahynulo minimálně deset lidí, oběti na životech jsou ale hlášeny i z dalších částí země. Na letišti v Pekingu uvízlo na 80 tisíc lidí a více než 500 letů bylo zrušeno.

Čínská média informovala, že se propadla střecha několika budov. Státní hydrometeorologický ústav potvrdil oběti na životech, nic bližšího ale k řádění živlu neuvedl. Pod vodou zůstaly ulice v nižších polohách, na mnoha místech průtrž vyvracela stromy.

Lijáky v okolí metropole způsobily značný chaos. Další čtyři lidé podle tamních médií zemřeli v provincii Šan-si na severu Číny. Jejich auto smetla rozvodněná řeka. Šest lidí zahynulo rovněž v západočínské provincii S'-čchuan, kde přívalový déšť způsobil sesuvy půdy.

Průtrž začala v sobotu odpoledne a trvala dlouho do noci. Voda zaplavila hlavní dopravní tepny a zalila řadu podchodů ve městě.

Agentura Nová Čína informovala, že v pekingské čtvrti Tchung-čou dva lidé zemřeli, když na ně spadla střecha, další člověk nepřežil zásah blesku. Další úmrtí má na svědomí buď utonutí nebo elektrický šok vyvolaný spadlým vedením vysokého napětí.

Doprava po Pekingu byla možná prakticky jen metrem, které lijáky neovlivnily. Ve stanicích se ale hromadily davy lidí, kteří se nemohli dostat domů autem, taxíkem, ani autobusem. V Pekingu v průměru spadlo 170 milimetrů srážek. Nejhůř na to ale zřejmě byla čtvrť Fang-šan, kde spadlo 460 milimetrů.

Nyní město odstraňuje škody 

Magistrát na své internetové stránce uvedl, že úřady pracují na odstranění škod a snaží se infrastrukturu co nejdříve obnovit. Zároveň ale vydal varování před dalšími lijáky. "Meteorologové upozorňují, že od konce července do začátku září hrozí záplavy. Mohou se objevit i další velké bouřky nebo extrémní počasí," upozornily úřady.

Řada lidí zasedla k webu Sina Weibo, což je v Číně oblíbený mikroblogový portál podobný Twitteru, aby se na něm podělila o fotografie míst, kde živel řádil nejvíce. Někteří si přitom stěžovali, že metropole nebyla připravena, i když vláda s denním předstihem vydala důrazné varování před silnými lijáky.

"Byli jsme včas upozorněni, že Peking zasáhnou přívalové deště. Proč tedy nebyla včas připravena čerpadla a další zařízení?," stěžoval se jeden z diskutujících.

Lijáky přinesly asi jen jedno pozitivum: po bouřce se citelně pročistil vzduch, takže indikátory ukazovaly výbornou kvalitu. Jinak totiž v Pekingu bývá ovzduší silně znečištěno průmyslovou výrobou.

 

Právě se děje

Další zprávy