Patřil k nejmocnějším lidem v Číně, teď dostal doživotí

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 11. 6. 2015 15:20
Tažení proti korupčníkům pokračuje. Jeho poslední obětí se stal někdejší šéf úřadu pro vnitřní bezpečnost Čou Jung-kchang.
Čou Jung-kchang
Čou Jung-kchang | Foto: Reuters

Peking - Někdejší šéf čínského úřadu pro vnitřní bezpečnost Čou Jung-kchang byl usvědčen z korupce, zneužití pravomocí a "úmyslného vyzrazení státního tajemství", a stráví tak zbytek života ve vězení.

Kromě toho státu propadne veškerý jeho majetek.

Dvaasedmdesátiletý Čou je nejvýše postaveným členem mocenských struktur, kterého kdy komunistický režim nejlidnatější země světa odsoudil.

Čínská státní televize CCTV odvysílala záběry, na nichž někdejší člen politbyra přiznává vinu a za spáchané trestné činy se omlouvá.

"Uvědomil jsem si, že jsem uškodil straně i lidu. Přiznávám vinu a lituji činů, které jsem spáchal," řekl soudu.

Oběť prezidentovy čistky

Až do odchodu do důchodu v roce 2012 byl přitom Čou Jung-kchang považován za jednoho z nejmocnějších mužů v Číně.

Do hledáčku justice se bývalý šéf bezpečnosti dostal v roce 2013 v rámci protikorupční kampaně prezidenta Si Ťin-pchinga. Jejím terčem se měli podle slibu stát jak vysoce postavení "tygři", tak prosté "mušky".

Tisková agentura Nová Čína doplnila, že rozsudek padl už 22. května a proces se konal s vyloučením veřejnosti, protože se před tribunálem projednávaly skutečnosti, na něž se vztahuje státní tajemství.

Informaci o vynesení a výši rozsudku proto čínská média přinesla až nyní.

Za přijetí úplatků v celkové výši 130 milionů juanů (asi 508 milionů korun) si Čou Jung-kchang podle Sin-chua vyslechl rozsudek doživotního vězení, za zneužití pravomoci dostal sedm let a za vyzrazení státního tajemství další čtyři roky navrch. Krom toho mu byl zabaven veškerý majetek, jehož hodnotu média odhadují na 90 milionů juanů (téměř 351,5 milionu korun).

Již po zatčení byl Čou Jung-kchang zbaven všech politických funkcí a vyloučen z komunistické strany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy