reklama
 
 

Bývalý vysoký úředník v Číně dostal doživotí za korupci

10. 12. 2014 5:50
Na případ upozornil renomovaný novinář na sociální síti, úředník následně přišel o svou funkci a byl vyloučen z komunistické strany. Trestu smrti se vyhnul díky přiznání.

Peking - Čínský soud ve středu udělil doživotní trest bývalému vysoce postavenému úředníkovi obžalovanému z korupce. Informovala o tom agentura Reuters.

Případ někdejšího místopředsedy Národní komise pro rozvoj a reformy se vyšetřoval od loňska a upozornil na něj novinář, který svá podezření zveřejnil na sociální síti.

Vysoce postavený úředník Liou Tchie-nan skončil v rukou justice poté, co o jeho nekalých praktikách na internetu informoval Luo Čchang-pching, zástupce šéfredaktora respektovaného časopisu Cchaj-ťing. Loni v srpnu přišel o svou funkci ve státní správě a byl vyloučen z komunistické strany.

Liou se k braní úplatků a zneužití pravomoci u soudu přiznal, proto také nakonec dostal doživotní trest, i když mu za závažnou korupci podle čínského práva hrozil trest smrti. Podle prokuratury Liou a jeho syn získali na úplatcích skoro 36 milionů jüanů (asi 130 milionů Kč).

Šedesátiletý Liou byl prvním vysokým úředníkem, který byl obžalován z úplatkářství poté, co se v březnu 2013 ujal moci prezident Si Ťin-pching. Nový čínský prezident označil boj proti korupci ve straně za svou nejvyšší prioritu.

autor: ČTK | 10. 12. 2014 5:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama