Kyjev (od naší spolupracovnice) - Ukrajinské opozici se nepovedlo vyslovit nedůvěru vládě Mykoly Azarova. V parlamentu ji žádal šéf opozičního hnutí UDAR, někdejší mistr světa v boxu Vitalij Kličko.
Sesazení vlády mělo být reakcí na víkendové nepokoje v Kyjevě, které policie tvrdě potlačila.
Kličko však mezi poslanci nenašel dost stoupenců, a tak se o nedůvěře "systému Janukovyč" vůbec nehlasovalo.
"Žádám rezignaci vlády. Předání moci se musí uskutečnit legitimní cestou," řekl v parlamentu Kličko. Po sobotním policejním zákroku také vyzval ke stíhání všech odpovědných úředníků ministerstva vnitra.
Sám Azarov se za zásah omluvil. "Jménem vlády bych rád požádal o odpuštění za akce bezpečnostních jednotek. Prezident a vláda zákroku hluboce litují," řekl premiér podle agentury Reuters.
Zároveň nicméně zdůraznil, že se nesmí opakovat "oranžová revoluce" z roku 2004, která vynesla k moci prozápadní reformátory Viktora Juščenka a Juliji Tymošenkovou.
"Vstávej, Ukrajino, vstávej!"
Opozice při proslovech provládních poslanců v parlamentu vykřikovala hesla jako "Hanba!" či "Revoluce!". Stejná hesla znějí od minulého týdne z celé Ukrajiny. Hlavně z ulic hlavního města Kyjeva.
Na kyjevském náměstí Nezávislosti nocovaly v noci na úterý znovu tisíce lidí.
Náznaky jednání u kulatého stolu po víkendových střetech zatím vyzněly do ztracena. Opozice svolává do metropole další odpůrce prezidenta Viktora Janukovyče a chystá se obsadit důležité budovy.
"Povstalci" mají své štáby, na náměstí Nezávislosti vznikly barikády. Revolučním hitem se stala populární píseň skupiny Okean Elzy "Vstávej, moje milá, vstávej" - v parafrázované verzi "Vstávej, Ukrajino, vstávej!".
"Tak nějak asi vypadal v roce 1917 Zimní palác (jehož obsazením začala v Rusku bolševická revoluce)," píše ve svém blogu Vitalij Syč. Popisuje situaci na kyjevské radnici, kterou demonstranti obsadili v neděli.
Tvrdí, že se tam přišli ohřát. Ještě předtím ale rozbili okna. Policie je teď vyšetřuje pro podezření z výtržnictví a nezákonného zmocnění se cizího majetku.
Krvavá jolka
Protesty proti prezidentovi nazvané "Ukrajino, vstávej!" přitom opozice zorganizovala už na jaře. Tehdy však měly jen chabou podporu.
Ukrajinské "ne" asociační dohodě s Evropskou unií ale všechno změnilo.
Skutečnou rozbuškou se nakonec stala kyjevská "jolka", vánoční strom, u jehož konstrukce došlo k prvnímu střetu s policií.
Právě vztyčením symbolu Vánoc policie odůvodnila sobotní vytlačení proevropských aktivistů z hlavního kyjevského "majdanu" (náměstí).
Rozbité hlavy studentů však spustily mohutnou vlnu protestů. Kyjevem se pak nesly slogany jako "Jolka v krvi", "Ukrajina bez jolky" nebo "Janukovyče na jolku!"
"Nemám ponětí, jak teď prezident Janukovyč ze slepé ulice, do které se zahnal, vybruslí," řekl v rozhovoru pro server wyborcha.pl bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski, jeden z vyjednavačů asociační dohody mezi EU a Ukrajinou.
V očích Janukovyčových spolupracovníků prý viděl slzy, když se jejich šéf rozhodl Evropu bojkotovat. "Doopravdy jim vzal naději," řekl.