reklama
 
 

Drama na Ukrajině. Stotisícový dav zahnal policii

1. 12. 2013 20:10
Ukrajina je na nohou, možná se spustila další revoluce, tentokrát kvůli vstupu do EU.

Kyjev - Demonstrace 100 tisíců stoupenců ukrajinské opozice se v neděli v Kyjevě změnila v otevřený boj o další směřování země, přestože úřady masové akce v centru města zakázaly.

Vláda splnila sliby, že policie tvrdě zasáhne.

Dav asi 100 tisíc lidí v neděli podle agentury AP ale vyhnal policisty z Náměstí nezávislosti, kde těžkooděnci už den předtím proti demonstrantům tvrdě zasáhli. Podle agentury Reuters jde o největší opoziční akci v ukrajinské metropoli od dob "oranžové revoluce" před devíti lety.

"Odhadnout celkový počet demonstrantů v ulicích není možné, ale podle různých zdrojů je jich mnohem více než 100 tisíc," napsala agentura Interfax. Organizátoři podle serveru newsru.com hovoří o půl milionu demonstrantů. Protivládní demonstrace s hesly "Pryč s režimem!", "Janukovyče na stromeček!" či "My jsme pro EU!" se podle serveru odehrávají i v dalších ukrajinských městech, spíše však za účasti stovek až tisíců lidí.

Situace v Kyjevě se v neděli vyhrotila poté, co se skupina zamaskovaných mladíků za pomoci buldozeru pokusila prorazit zátarasy na ulici, kde se nachází kancelář prezidenta Viktora Janukovyče.

Policie opakovaně použila k rozehnání davu slzný plyn i ohlušující granáty, z druhé strany létaly Molotovovy koktejly. Potyčky prý mají podle serveru newsru.ua na svědomí provokatéři, "vykřikují hesla ukrajinsky, ale mezi sebou hovoří rusky".

Předáci ukrajinské opozice se mezitím podle Reuters distancovali od násilností před prezidentskou kanceláří, které podle nich mají posloužit Janukovyčovi jako záminka k vyhlášení výjimečného stavu. Dav se tu pokusil použít traktor k prolomení zátarasů.

Při střetech "utrpělo různá zranění okolo stovky policistů", řekla mluvčí kyjevské policie agentuře AFP. Její zpravodaj sám viděl tři zraněné demonstranty.

Kličko vyzval vládu k odstoupení

Nacionalisté v řadách demonstrantů vtrhli na kyjevskou radnici a přinejmenším část budovy obsadili, potvrdil Reuters jejich předák Oleh Ťahnybok. Demonstranti údajně obsadili také sídlo provládních odborů.

Opoziční vůdce Vitalij Kličko, pravděpodobný kandidát na prezidenta v příštích volbách, opět vyzval šéfa státu Viktora Janukovyče a jeho vládu k odstoupení. "Kradou náš sen. Jestli vláda nechce plnit vůli lidu, tak taková vláda, takový prezident nebudou. Bude tu nová vláda a nový prezident," řekl podle Reuters před tisícovkami demonstrantů.

Předák nacionalistické strany Svoboda Ťahnybok podle Interfaxu vyhlásil začátek "celostátní stávky" s tím, že "od této minuty zůstáváme na Náměstí nezávislosti". "To už není demonstrace, to je revoluce," prohlásil další řečník, Jurij Lucenko.

Janukovyč: Proces sbližování s EU urychlíme

Protivládní demonstrace v ukrajinské metropoli propukly novou silou po Janukovyčově odmítnutí podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii. Sobotní zbití demonstrantů přivedlo do ulic desetitisíce přívrženců opozice. Podle ukrajinského ministerstva vnitra jsou ale mezi nimi i stovky provokatérů.

Kyjevský soud v noci na neděli na návrh městských úřadů zakázal od 1. prosince do 7. ledna veškerá velká shromáždění v centru. Ministerstvo vnitra pohrozilo protestujícím dalšími policejními zákroky.

V Paříži kvůli zásahům proti demonstrantům na Ukrajině protestovaly členky feministického hnutí Femen - veřejně se vymočily na portrét ukrajinského prezidenta.

Janukovyč se dopoledne snažil uklidnit demonstranty slibem, že udělá vše, co bude v jeho silách, k urychlení procesu sbližování Ukrajiny s Evropskou unií. Stoupenci ukrajinské opozice mu vyčítají, že se rozhodl nepodepsat připravenou dohodu o přidružení Ukrajiny k EU, čímž podle nich porušil svůj slib integrovat zemi do unie.

Ukrajinské vedení změnilo minulý týden názor na asociační dohodu, kterou s EU připravovalo několik měsíců. Podle opozice tak učinilo kvůli nátlaku Ruska. Janukovyč svůj obrat vysvětloval špatným stavem ukrajinské ekonomiky a údajně nedostatečnými přísliby pomoci ze strany EU.

Demonstrovalo se i v Praze

Na podporu demonstrantů se v neděli na pražském Palackého náměstí sešly čtyři stovky lidí. Aktivisté nesouhlasí se zásahem proti ukrajinským demonstrantům a odsoudili jej jako násilný. Podepisovali také petici, ve které žádají odstoupení Janukovyče a zmrazení jeho bankovních účtů.

Demonstranti se sešli na náměstí na základě výzvy na internetových sociálních sítích ve 13:00, protest trval hodinu a půl a prý se obešel bez konfliktů. "Účastníci byli převážně studenti a mladí lidé. Byli mezi nimi hlavně Ukrajinci, ale přišli také Češi, Gruzínci a Bělorusové," uvedla jedna z účastnic akce, lékařka Oksana Unčovská.

autoři: ČTK, Reuters, Zahraničí | 1. 12. 2013 20:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama