Paraguayský prezident odstoupil z funkce kvůli mandátu senátora, zemi dočasně povede viceprezidentka

ČTK ČTK
28. 5. 2018 20:08
Horacio Cartes složil funkci tři měsíce před koncem volebního období, neboť v dubnu získal mandát senátora.
Horacio Cartes.
Horacio Cartes. | Foto: Reuters

Asunción - Paraguayský prezident Horacio Cartes se vzdal svého mandátu, aby mohl vykonávat funkci senátora. Prezidentskou funkci složil téměř tři měsíce před ukončením funkčního období, neboť v dubnových volbách získal senátorský mandát. Zemi dočasně povede viceprezidentka Alicia Puchetaová, informovala dnes média.

Cartes, který podle zákona nemohl znovu kandidovat na prezidenta, se rozhodl svou stranu Colorado reprezentovat v horní komoře parlamentu. Tam podle paraguayské ústavy mohou zamířit všichni bývalí prezidenti po uplynutí funkčního období, avšak jejich mandát je pouze symbolický bez možnosti hlasovat či pobírat plat. Cartes naproti tomu získal ve volbách plnohodnotnou funkci a aby se jí mohl včas ujmout, nesmí být zároveň prezidentem.

Jeho rezignaci musí schválit právě Senát, jehož souhlas je podle médií takřka jistý. Opozice se sice jeho úspěšnou kandidaturu z pozice prezidenta na funkci senátora pokusila napadnout u soudů, avšak nepochodila.

Cartes loni usiloval o to, aby se mohl znovu ucházet o prezidentské křeslo a jeho strana za tímto účelem prosadila v Senátu změnu ústavy. V zemi však na protest proti tomuto kroku vypukly násilné demonstrace a dolní komora parlamentu úpravu neschválila.

Zatímco v prezidentské funkci se Cartes mohl opírat o senátní většinu své strany Colorado, v dubnových volbách strana většinu ztratila a exprezident bude jedním ze 17 jejích senátorů mezi 45 členy horní komory.

V prezidentském křesle jej dočasně nahradí bývalá soudkyně nejvyššího soudu Puchetaová, která v květnu rezignovala na justiční funkci a stala se první viceprezidentkou v historii země. Osmašedesátiletá právnička se po schválení Cartesovy rezignace stane rovněž první ženou v čele Paraguaye, kde setrvá do 15. srpna. Nahradí ji další zástupce konzervativní strany Colorado Mario Abdo.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

Další zprávy