Paraguay straší puč. Prezident mění velitele armády

Roman Gazdík
14. 11. 2009 16:30
Paraguayský prezident vyměnil celé vedení ozbrojených sil 30 oblastních velitelů. Většina míří rovnou do výslužby
Lugo mezi odstupujícím šéfem ozbrojených sil Cíbarem Jesúsem Ezequielem Benítezem Cáceresem (druhý zprava) a jeho nástupcem Juanem Oscarem Velázquezem Castillem (při rozkliku druhý zleva).
Lugo mezi odstupujícím šéfem ozbrojených sil Cíbarem Jesúsem Ezequielem Benítezem Cáceresem (druhý zprava) a jeho nástupcem Juanem Oscarem Velázquezem Castillem (při rozkliku druhý zleva). | Foto: Reuters

Asunción - Po letošním úspěšném vojenském převratu v Hondurasu začalo obcházet strašidlo puče i další latinskoamerický stát - Paraguay. Minulý rok v létě tam do prezidentského křesla usedl příslušník radikální levice Fernando Lugo, a přerušil tak více než šedesátiletou vládu pravicové strany Colorado.

Od té doby se Lugo potýká na domácí scéně s mnoha problémy. Nastoupil sice s ostře levicovým programem, ale snaží se s parlamentem, ve kterém má většinu opozice, vyjednávat. Také se pokouší vyvrátit obvinění svých politických nepřátel, že je paraguayskou variantou venezuelského prezidenta Huga Cháveze.

Opoziční politiky se mu však naklonit na svou stranu nepodařilo. Bojuje navíc s vlastním viceprezidentem a u svých katolických stoupenců má černou kaňku za aféru se třemi nemanželskými dětmi, které měl zplodit ještě ve funkci biskupa. Otcovství jednoho z nich už přiznal.

Lugův blitzkrieg

A jeho spory s armádou v těchto dnech vrcholí největším nuceným odchodem vysokých důstojníků do důchodu od roku 1978.

Lugo v bleskovém tahu minulý týden odvolal hlavního velitele ozbrojených sil i šéfy letectva, námořnictva a pozemního vojska.

Foto: Aktuálně.cz

Stalo se tak jen den poté, co veřejně dementoval spekulace, že se uvnitř ozbrojených sil připravuje puč. Byly vyvolány nejen víkendovou schůzkou generálů s opozicí, ale také pohybem tanků od brazilských hranic směrem k hlavnímu městu Asunciónu.

Nakonec se ukázalo, že Paraguay poslala tanky do Brazílie k opravám a jen se vracely zpět.

Armáda ne, některé skupiny ale ano

Už samotné spekulace o možnosti puče však napovídají tomu, že je atmosféra v ozbrojených silách napjatá a i sám prezident přiznal, že někteří důstojníci by jeho svržení vojenským převratem zřejmě přivítali.

"Mohu vás jako hlavní velitel ozbrojených sil ujistit, že institucionálně zde žádné nebezpečí převratu neexistuje," prohlásil Lugo minulý čtvrtek. "Mohou zde být ale malé skupinky napojené na politickou třídu nebo jí využívané, ale institucionálně armáda nevykazuje úmysl zvrátit proces demokratické konsolidace."

Odvoláním vrchních armádních šéfů minulý týden však proces nucených odchodů do výslužby neskončil. Ve středu je následovalo dalších devět generálů a nahrazeno bylo i třicet oblastních velitelů a podle deníku Última Hora není ještě všem dnům konec. Dalších sedm generálů či kontraadmirálů je údajně na řadě.

Chilský prezident Salvador Allende se snažil před pučem v září 1973 odvolat řadu vojenských velitelů. Nenašel k tomu však odvahu.
Chilský prezident Salvador Allende se snažil před pučem v září 1973 odvolat řadu vojenských velitelů. Nenašel k tomu však odvahu. | Foto: Reuters

Lugovy problémy s armádou značí i to, že její samotné vedení vyměnil už potřetí během svého patnáctiměsíčního působení v úřadě.

Armáda je v Paraguayi vlivnou institucí a vojenský režim napojený na stranu Colorado tu vládl v letech 1954 až 1993. Neúspěšné pokusy o vojenský puč následně proběhly v letech 1996 a 2000.

Podle Lugova poradce Emilia Camacha však tendence k vojenskému puči nevycházejí z ozbrojených sil.

Pučisté v civilu

"Není pochyb o tom, že v Paraguayi existují pučistické sektory společnosti," řekl v rozhovoru pro Última Hora. "Jsou zde odboroví předáci a příslušníci vlivné třídy, kteří mluví o odvolání prezidenta, a máme zákonodárce, kteří pod svým vlastním jménem volali po řešení a la Honduras."

Prezidentova administrativa tvrdí, že odvolání velitelů je standardní proces, podle nyní už bývalého šéfa paraguayského vojenského letectva to však proběhla velmi nešetrným způsobem. Velitelé o tom totiž do poslední chvíle údajně nevěděli.

"Lugo se chová neseriózně," řekl v televizním interview pro kanál Telefuturo Darío Dávalo Nuňez. "Nedělá to rozumným způsobem. Nevím, jestli přemýšleli o tom, jak to je nespravedlivé. Způsob, jakým jsme byli odvoláni, demoralizuje armádu."

Někteří z nich očekávali víc
Někteří z nich očekávali víc | Foto: Reuters

Partyzáni na severovýchodě

Prezident však nemá problémy pouze s pravicí a armádou, ale také se svými bývalými stoupenci, kteří nejsou spokojeni s jeho snahou vyjednávat s parlamentem a požadují okamžité reformy.

Podle guerillového hnutí Armáda paraguayského lidu (EPP) vzniklého v březnu minulého roku dokonce Lugo nereprezentuje lid, ale zájmy bohaté třídy. Partyzáni se připomněli naposledy před měsícem, kdy unesli bohatého rančera Fidela Zavalu.

Ve čtvrtek poslala vláda do severovýchodních provincií, kde EPP operuje, speciální jednotky. Mají za úkol uneseném pátrat a také přesvědčit místní obyvatele, že má stát zdejší oblasti plně pod kontrolou.

 

Právě se děje

Další zprávy