Papež v tradičním poselství odsoudil vraždění v Sýrii

ČTK ČTK
25. 12. 2012 14:58
Benedikt XVI. vyzval Izraelce a Palestince, aby našli odvahu k jednání
Papež Benedikt XVI. mává věřícím poté, co udělil tradiční požehnání Městu a světu.
Papež Benedikt XVI. mává věřícím poté, co udělil tradiční požehnání Městu a světu. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež Benedikt XVI. v úterním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) odsoudil vraždění bezbranných v Sýrii a vyzval Izraelce a Palestince, aby našli odvahu k jednání.

Vyzval také arabské národy, zejména Egypt, aby budovali spravedlivou společnost.

"Lidé by nikdy neměli ztratit naději na mír ani tam, kde zuří konflikty, jako v Sýrii nebo Nigérii," řekl nejvyšší představitel římskokatolické církve.

"Existuje naděje. Naděje, které musíme věřit i v nejhorších časech a v nejtěžších situacích," řekl a vyzval k dialogu v zájmu hledání politického řešení konfliktů a k pomoci uprchlíkům. "Sýrie je hluboce zraněná a rozdělená konfliktem, který nešetří ani bezbranné lidi a kosí nevinné oběti," zdůraznil Benedikt XVI.

Připomněl také severoafrické země, které "po arabském jaru procházejí hlubokými přeměnami při hledání nové budoucnosti". Pozornost věnoval hlavně Egyptu, kde "by všichni obyvatelé měli budovat společnost založenou na spravedlnosti, respektování svobody a důstojnosti každé osoby".

Papež odsoudil konflikty v Nigérii a v Mali, kde islamistické skupiny rozpoutaly násilí. "Ať narození Krista pomůže k návratu míru na Mali a svornosti v Nigérii, kde divoký terorismus kosí oběti, hlavně mezi křesťany," řekl. Odsoudil i krvavé atentáty, které postihly civilní obyvatele a kultovní místa v Keni.

Apel na Čínu

Nové čínské představitele s poukazem na pronásledování římských katolíků v Číně za komunismu vybídl, aby respektovali náboženskou víru.

"Přeji si, aby Čína ocenila přínos církví, aby respektovala každou tak, aby mohly přispět k budování solidární společnosti ve prospěch tohoto ušlechtilého lidu a celého světa," zdůraznil Benedikt XVI. s poukazem na pronásledování římských katolíků v Číně za komunismu. Čína neumožňuje katolíkům uznávat autoritu papeže a nutí je být členy paralelní státem podporované církve.

Pozornost věnoval papež i Latinské Americe, kontinentu, kde žije nejvíce katolíků. Poprosil Krista, aby pomohl všem, kdo jsou nuceni emigrovat, a vyjádřil podporu vládám v boji proti organizovanému zločinu.

V 65 jazycích

Papež přednesl své poselství z centrální lodžie baziliky svatého Petra k tisícům poutníků z celého světa, kteří se dnes shromáždili na Svatopetrském náměstí.

Jeho poselství, které zakončil vánočním přáním v 65 jazycích, přenášely televizní stanice do mnoha zemí světa, kde je v přímém přenosu mohly sledovat miliony lidí.

Papež se už v pondělní půlnoční mši pomodlil za mír na palestinských územích, v Sýrii, Libanonu a Iráku a vyjádřil naději, že křesťané si budou moci ve zmíněných oblastech udržet své domovy a budou moci svorně spolupracovat s tamějšími většinovými muslimy.

Vyzval, aby lidi našli místo pro Boha ve svých životech naplněných moderními technickými výdobytky. Společnost podle něho dospěla k bodu, kdy myšlenkové pochody mnoha lidí nenechávají pro Boha místo.

Poslední den v roce povede papež ve Svatopetrském chrámu nešpory a na Nový rok odslouží u příležitosti svátku Matky Boží slavnostní mši.

 

Právě se děje

před 31 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy