Papež v tradičním poselství odsoudil vraždění v Sýrii

ČTK ČTK
25. 12. 2012 14:58
Benedikt XVI. vyzval Izraelce a Palestince, aby našli odvahu k jednání
Papež Benedikt XVI. mává věřícím poté, co udělil tradiční požehnání Městu a světu.
Papež Benedikt XVI. mává věřícím poté, co udělil tradiční požehnání Městu a světu. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež Benedikt XVI. v úterním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) odsoudil vraždění bezbranných v Sýrii a vyzval Izraelce a Palestince, aby našli odvahu k jednání.

Vyzval také arabské národy, zejména Egypt, aby budovali spravedlivou společnost.

"Lidé by nikdy neměli ztratit naději na mír ani tam, kde zuří konflikty, jako v Sýrii nebo Nigérii," řekl nejvyšší představitel římskokatolické církve.

"Existuje naděje. Naděje, které musíme věřit i v nejhorších časech a v nejtěžších situacích," řekl a vyzval k dialogu v zájmu hledání politického řešení konfliktů a k pomoci uprchlíkům. "Sýrie je hluboce zraněná a rozdělená konfliktem, který nešetří ani bezbranné lidi a kosí nevinné oběti," zdůraznil Benedikt XVI.

Připomněl také severoafrické země, které "po arabském jaru procházejí hlubokými přeměnami při hledání nové budoucnosti". Pozornost věnoval hlavně Egyptu, kde "by všichni obyvatelé měli budovat společnost založenou na spravedlnosti, respektování svobody a důstojnosti každé osoby".

Papež odsoudil konflikty v Nigérii a v Mali, kde islamistické skupiny rozpoutaly násilí. "Ať narození Krista pomůže k návratu míru na Mali a svornosti v Nigérii, kde divoký terorismus kosí oběti, hlavně mezi křesťany," řekl. Odsoudil i krvavé atentáty, které postihly civilní obyvatele a kultovní místa v Keni.

Apel na Čínu

Nové čínské představitele s poukazem na pronásledování římských katolíků v Číně za komunismu vybídl, aby respektovali náboženskou víru.

"Přeji si, aby Čína ocenila přínos církví, aby respektovala každou tak, aby mohly přispět k budování solidární společnosti ve prospěch tohoto ušlechtilého lidu a celého světa," zdůraznil Benedikt XVI. s poukazem na pronásledování římských katolíků v Číně za komunismu. Čína neumožňuje katolíkům uznávat autoritu papeže a nutí je být členy paralelní státem podporované církve.

Pozornost věnoval papež i Latinské Americe, kontinentu, kde žije nejvíce katolíků. Poprosil Krista, aby pomohl všem, kdo jsou nuceni emigrovat, a vyjádřil podporu vládám v boji proti organizovanému zločinu.

V 65 jazycích

Papež přednesl své poselství z centrální lodžie baziliky svatého Petra k tisícům poutníků z celého světa, kteří se dnes shromáždili na Svatopetrském náměstí.

Jeho poselství, které zakončil vánočním přáním v 65 jazycích, přenášely televizní stanice do mnoha zemí světa, kde je v přímém přenosu mohly sledovat miliony lidí.

Papež se už v pondělní půlnoční mši pomodlil za mír na palestinských územích, v Sýrii, Libanonu a Iráku a vyjádřil naději, že křesťané si budou moci ve zmíněných oblastech udržet své domovy a budou moci svorně spolupracovat s tamějšími většinovými muslimy.

Vyzval, aby lidi našli místo pro Boha ve svých životech naplněných moderními technickými výdobytky. Společnost podle něho dospěla k bodu, kdy myšlenkové pochody mnoha lidí nenechávají pro Boha místo.

Poslední den v roce povede papež ve Svatopetrském chrámu nešpory a na Nový rok odslouží u příležitosti svátku Matky Boží slavnostní mši.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy