Stoupající hladina moří ohrožuje desítky památek UNESCO. Obávat se musí hlavně Jadran

Patrik Salát
18. 10. 2018 20:50
Dohromady 37 památek, včetně šikmé věže v Pise, může kdykoliv do konce století zaplavit stoletá voda. Na 42 památek může poničit pobřežní eroze.
Benátky, Itálie.
Benátky, Itálie. | Foto: Pixabay.com

Řím - Nejen Benátky, ale také šikmá věž v Pise nebo pozůstatky města Efez v Turecku. Všechna tato turisticky vyhledávaná místa jsou v ohrožení. Tvrdí to nová studie, která vyšla v časopise Nature.

Mezinárodní tým vědců v ní přišel se zjištěním, že desítky památek v oblasti Středozemního moře budou v příštích desetiletích kvůli stoupající hladině světového oceánu čelit těžkým záplavám nebo pobřežní erozi.

Kriticky budoucnost vypadá zejména pro památky na pobřeží Jaderského moře. "Ohroženy záplavami jsou především památky v Itálii a Chorvatsku," tvrdí vědci.

Míru ohrožení 49 pobřežních památek od současnosti až do konce století studie prestižní německé univerzity v Kielu hodnotí pomocí stupnice od nuly do deseti. Pouze dvě ze zkoumaných míst podle vědců ohrožena nejsou.

Nejvyšší známku ohrožení přitom obdržely Benátky s celou přilehlou lagunou, bazilika ve městě Aquileia, město Ferrara v severní Itálii nebo delta řeky Pád. Tato místa leží v severní části Jaderského moře zvyklé na silný příliv.

Dohromady 37 památek, včetně například šikmé věže v Pise, je přitom ohroženo dokonce stoletými záplavami, ke kterým může dojít v podstatě kdykoliv. Na 42 památek může pro změnu poničit pobřežní eroze. Vědci mezi ně řadí místa jako Tyre v Libanonu, archeologický komplex Tárraco ve Španělsku nebo pozůstatky města Efez v Turecku.

Riziko povodní i eroze přitom bude v průběhu let stoupat. V případě záplav až o 50 procent v příštích sto letech, u eroze vědci hovoří o navýšení rizika asi o 13 procent.

Řešením by podle vědců mohla být například opatření, jako je projekt Mojžíš v Benátkách. Ten má za úkol chránit Benátky před velkou vodou za pomoci čtveřice mohutných bariér. Zmiňují také možnost přemístění památek v Raveně nebo katedrály sv. Jakuba v chorvatském Šibeniku. To je však v rozporu s principy UNESCO. 

Nedávná zpráva OSN považuje pobřežní oblasti za nejvíce ohrožené klimatickými změnami. Miliony lidí by mohly být nuceny opustit své domovy kvůli stoupajícím hladinám moří a doprovodným záplavám.

 

Právě se děje

Další zprávy