Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele hnutí. Hamas zatím Haníjovo jmenování oficiálně ještě neoznámil.
Vůdce kandidátky lídrem
Třiačtyřicetiletý Haníja byl na prvním místě kandidátky Hamasu do parlamentních voleb z 25. ledna. Toto radikální islámské hnutí v nich dosáhlo překvapivě výrazného úspěchu, když získalo ve parlamentu o 132 místech většinu 74 mandátů. Nově zvolení poslanci Hamasu se dnes sešli v Ramalláhu a nominovali Haníju do čela budoucí vlády.
Nový palestinský parlament se sejde na své ustavující schůzi v sobotu. Jak řekl agentuře Reuters hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát, vyzve prezident Mahmúd Abbás v projevu k poslanců Hamas, aby vytvořil vládu, která bude respektovat mírové dohody s Izraelem a zastaví násilí. Výslovně prý ale nestanoví uznání Izraele Hamasem ani vzdání se násilí jako podmínku k tomu, aby Hamas sestavil vládu. Abbás nedá Hamasu žádné specifické podmínky pro sestavení jeho vlády, potvrdil i další vysoký palestinský představitel.
Finanční problémy přetrvávají
Uznání Izraele a složení zbraní požadují od Hamasu Evropská unie a USA jako podmínku pro zachování své finanční podpory palestinské správě. Rovněž Izrael odmítá s Hamasem jednat, dokud se vláda tohoto hnutí nezřekne násilí a neuzná židovský stát. Hamas je ale údajně ochoten jednat s Izraelem jen o dlouhodobém příměří, nikoliv ale o uznání.
Podle agentury Reuters se očekává, že Hamas předloží Haníjovu nominaci prezidentu Abbásovi na sobotní ustavující schůzi parlamentu. Abbás pak pověří Haníju sestavením vlády a předá mu údajně dopis s hrubým nástinem politického kurzu, jehož sledování od vlády očekává.
Hamas už oznámil, že chce do začátku března sestavit vládu a zveřejnit její politický program, který nemusí nutně být v souladu s prezidentovými představami. Nové vládě musí vyjádřit v hlasování důvěru parlament.