Tunis (od našeho zpravodaje) - Do půlnoci zbývají necelé dvě hodiny, ale v rozlehlé kanceláři politického šéfa Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) je pořád rušno.
"Právě jsem se vrátil z Teheránu," vysvětluje Farúk Kaddúmí - muž, kvůli kterému zůstává ochranka vzhůru dlouho do noci s železnou pravidelností.
Jeho pracovní nasazení je pověstné a málokdo se diví: vedle vysoké funkce v OOP je 76letý rodák z vesnice u Nábulusu zároveň generálním tajemníkem hnutí Fatáh, které společně s Jásirem Arafatem v roce 1965 zakládal.
Za Studené války byl Farúk Kaddúmí pro svět de facto palestinským ministrem zahraničí.
Vše se změnilo před třinácti lety, kdy se Arafat přesunul na Západní břeh Jordánu a do pásma Gazy.
Kaddúmí odchod z tuniského exilu odmítl, a ztratil tak přímý vliv na každodenní dění.
Stal se symbolem vnitřního palestinského odporu vůči mírovým dohodám z Oslo. "Nevrátím se, dokud potrvá izraelská okupace," řekl Aktuálně.cz politik, považovaný za žhavého favorita v případné volbě historicky prvního prezidenta samostatného Palestinského státu.
"Chovají se dětinsky"
Kritikou Kaddúmí nešetří ani po letech. Naopak. Více než čtyři měsíce po občanské válce v pásmu Gazy a jeho následném převzetí radikálním hnutím Hamás vytýká chyby Američanům, Izraeli i politikům ve vlastních řadách.
Kaddúmího pesimismus není ničím ojedinělým. Palestinská společnost si těžko zvyká na novou realitu, kdy jsou pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu politicky rozdělené mezi radikály a vládu Palestinské samosprávy prezidenta Mahmúda Abbáse a zbytku špiček hnutí Fatáh.
"Obě strany se mýlí. Jedna se řídí americkou politikou a druhá je fanatická, fundamentalistická, a neví tudíž, co dělat. Myslí si, že svým převratem osvobodili Palestinu," říká Kaddúmí.
Nikdy dřív se znepřátelené palestinské frakce tolik neobviňovali z mučení a nevyzývali své stoupence k odporu proti druhému táboru. Vzájemné střety si jen během červnového převratu vyžádaly na 150 mrtvých, z toho čtyři desítky civilistů.
Nejméně 800 lidí bylo zraněno. Vláda Hamásu - považovaná Západem za teroristickou - navíc uvrhla chudou Gazu do mezinárodní izolace, která hraničí s humanitární katastrofou.
"To způsobili ti zkorumpovaní uvnitř Fatáhu, kteří přijali dohodu z Oslo," hodnotí dnes příčinu vítězství hnutí islámského odporu před dvěma lety v parlamentních volbách Farúk Kaddúmí.
Kdo má tedy sílu současnou situaci změnit?
"Masy. V blízké budoucnosti je také potřeba postavit na nohy a obnovit OOP," tvrdí a odmítá kontakty mezi Abbásem a izraelským premiérem Ehudem Olmertem.
K neúspěchu je podle něj odsouzená také mírová konference, kterou na listopad plánují Spojené státy.
Izrael Kaddúmí viní z falešných slibů - vadí mu například, že neklesá počet silničních uzavírek a kontrolních stanovišť na Západním břehu. Stále nevyřešená je také otázka uprchlíků.
"Několikrát jsem Abbásovi radil: Olmert je velký lhář. Nemá sílu věci dotáhnout do konce, není jako Ariel Šaron nebo Jicchak Rabin," vzpomíná na bývalé izraelské premiéry. A stýská si: "Ó Bože, jaký byl on (Rabin) vůdce.".
"Podporujeme Islámský džihád"
Kaddúmí vždy patřil k jestřábům palestinské politiky. V době svých studií na káhirské univerzitě vstoupil na několik let do socialistické strany Baas, jejíž ideologie stojí na principech nacionalismu a panarabské jednoty.
V roce 1966 - to už pracoval v OOP - byl vyhoštěn z Kuvajtu kvůli "protivládním aktivitám". Během rozhovoru s Aktuálně.cz neváhal citovat revoluční poučky Mao Ce-Tunga.
Řešení současné krize vidí ve spojení sil Hamásu a Fatáhu v boji proti izraelské okupaci. "Neznamená to, že budeme bojovat každou chvíli a každý den. Budeme obchodovat. Když se nám to bude hodit bojujme, když ne, přestaňme."
"Podporujeme Islámský džihád," řekl Farúk Kaddúmí na účet islamistů z teroristické organizace, která patří na palestinských územích k nejradikálnějším. "Jako jediní se totiž myšlenky boje proti Izraeli nevzdali," dodává a stěžuje si, že spojenců mezi arabskými státy ubylo.
"Poté, co Egypt a Jordánsko uzavřely s Izraelem mír, zbývá nám Sýrie," chválí režim Bašára Assada. Spojené státy ho naopak považují za sponzora terorismu.
A co Teherán?
"Arabové nás podporují víc než Íránci. Jejich výroky jsou ale dobré, protože Izraelci se jich bojí. I když teď Arabové nemají atomovou bombu, do deseti let jí mít budou. Takže se Izrael musí domluvit s Palestinci, jinak bude v budoucnu ve velmi obtížné situaci," říká Farúk Kaddúmí.
Jediný výsledek, který připadá v úvahu, je "jedna Palestina - společný stát Židů a Palestinců", dodává.