Muhamed Chalíd doufá, že založením muzea holocaustu se mu podaří lépe informovat početnou muslimskou komunitu v zemi o zvěrstvech, kterých se na Židech dopustilo nacistické Německo.
Arabské muzeum holocaustu
Muzeum se pyšní souborem šedesáti fotografií znázorňujících židovskou genocidu, který doprovází arabský výklad. všechny exponáty muzea koupil Muhamed Chalíd z vlastních zdrojů. Řada z nich pochází z izraelského muzea holocaustu Yad Vashem.
Podle Chalída si arabští vůdce často myslí, že západní státy svým postojem k židům pouze legitimizují palestinský útlak, a proto je třeba je přesvědčit, že židé holocaustu nevyužívají, ale že je pro ně tragédií.
"Pokud Palestinci lépe pochopí holocaust, snad se nám podaří překonat vzájemnou nenávist," prohlásil Chalíd.
Snaha přináší nepříjemnosti
Jeho snaha mu však přináší především nepříjemnosti. Jeho rodina s ním nemluví, návštěvníci webových stránek mu vyčítají sympatie k Izraeli a při roznášení letáků na okupovaných územích se dočká pouze nadávek.
Podle profesora betlémské univerzity Samiho Advana Palestinci o holocaustu ví, ale dlouholetá izraelská okupace jejich území pro většinu z nich těžkou ránou. "Je těžké najít sympatie k národu, který okupuje vaši zemi," prohlásil Advan.
"Mnoho Palestinců také považuje vyjádření vlastních sympatií k Izraeli za krok k přijetí okupace. A současně se obávají, že hrůzy holocaustu by mohly zmenšit jejich utrpení," dodal. #reklama
Ředitel mezinárodní školy holocaustu Haim Gertner doufá, že klidnější situace na Blízkém východě přiměje oba národy k většímu pochopení vlastního utrpení. "Když je politický situace stabilnější, lidé jsou více otevřeni novým věcem," prohlásil.
Muhamed Chalíd však již nyní vidí určitý vývoj. Jeho muzeum je otevřeno od března 2005 a za necelý rok ho navštívilo více než dva tisíc lidí.