Palestinci volí, problémy přetrvávají

Lenka Málková
25. 1. 2006 15:06
Praha - Cestu vládní strany Fatah k moci komplikuje nejen posílený Hamas, ale i roztříštěnost vlastní strany.

Pozice palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse bude situace po volbách komplikovaná. Bude se potýkat nejen s posíleným Hamasem, ale také s nejednotou vlastní strany Fatah. Plánované odzbrojení palestinských milic bude pravděpodobně vyžadovat mnohem více sil, než jakými dnes disponuje.

Proti starému vedení Fatahu, které stále ještě sídlí v Tunisku, se v prosinci postavili mladší členové strany v čele s Marvánem Barghútím. Ten si pro změnu odpykává pětinásobný doživotní trest v izraelském vězení. Původně se hovořilo dokonce o oddělených kandidátních listinách obou frakcí. Naštěstí se však situace uklidnila a Fatah postavil kandidátku pouze jednu, v jejímž čele zůstává Barghútí.

Nezanedbatelný vliv na povolební uspořádání bude mít i třetí skupina uvnitř Fatahu, radikální Brigády mučedníků od Al-Aksá. Ty se stejně jako radikální Hamas a palestinský Islámský džihád objevují na americkém i evropském seznamu teroristických organizací.

Východní Jeruzalém - symbolický krok

Ve volbách mohli hlasovat všichni z 1,4 milionů Palestinců na Západním Břehu, v Gaze a Východním Jeruzalémě. Právě ten dlouhou dobu zůstával sporným bodem nadcházejících voleb. Izraelští představitelé nedělitelného hlavního města židovského státu se volbám na svém území bránili. Teprve prohlášení izraelského kabinetu z 15. ledna přineslo rozhodnutí, podle kterého mohou registrovaní Palestinci v tzv. poštovních volbách odvolit.

Vyhrazeno jim bylo pět poštovních stanic, odkud budou hlasy následně převezeny do Ramalláhu, sídla palestinské volební komise. Sem se musí dostat veškeré hlasy, tedy i ty z Gazy a okupovaných území Západního břehu.
Ve východním Jeruzalémě hlasovalo jen 3000 z 6300 Palestinců. Zbylých 120 000 Palestinců z východního Jeruzaléma volilo ve volebních místnostech v palestinských obcích na předměstích.

Hybášková: vše podle pravidel

Podle poslankyně Evropského parlamentu Jany Hybáškové, která byla na volbách v Palestině jako pozorovatelka, proběhlo hlasování podle všech pravidel. "Panoval zde naprostý klid. Lidé pojali volby jako národní svátek, jakousi malou pouť - před vchodem do volebních místností prodávali balónky, čepice a dorty," řekla pro ČTK.

  • Kandidáti palestinských voleb - najdete ZDE

Chválila také dokonalou organizaci. "Registry byly tentokrát naprosto v pořádku. Uvnitř byl každý volič čtyřikrát kontrolován, podle volebního průkazu a seznamu voličů, aby se vyloučilo jakékoli zneužití."

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy