Informovala o tom evropská komisařka pro zahraniční vztahy a evropskou sousedskou politiku Benita Ferrerová-Waldnerová během své návštěvy palestinských území.
Potřebujete ministra a rozpočet
Unie odmítla vyplatit palestinské samosprávě 48 milionů dolarů, protože jí chybí smysluplná rozpočtová politika. "Peníze jsme nepoukázali, protože nejsou dodržována pravidla. K tomu je zapotřebí důvěryhodný ministr financí a rozpočet, který bude dodržován," řekla Ferrerová-Waldnerová.
Palestinci nenahradili Saláma Fajada, který se funkce ministra financí vzdal v listopadu, aby mohl kandidovat v nadcházejících parlamentních volbách. Před rezignací upozorňoval, že finanční pomoc, kterou Palestinci dostávají prostřednictvím účtu u Světové banky, bude ohrožena, jestliže bude nadále stoupat položka za platy vládních zaměstnanců. Účet u Světové banky byl založen v roce 2004 a od té doby z něj bylo samosprávě poukázáno přes 230 milionů dolarů.
Ekonomika měla Palestinu postavit na nohy
Světová banka chce pomoci postavit na nohy palestinskou ekonomiku, což je podle ní předpoklad mírového řešení izraelsko-palestinského sporu. Ferrerová-Waldnerová se ale domnívá, že pomoc nemůže být bezpodmínečná. "Chceme pomoci zlepšit životní podmínky Palestinců, avšak nehodláme jim poukazovat částky a neptat se na to, jak plní finanční plán, který si sami stanoví," řekla komisařka.
Palestinská samospráva dostává ročně ze zahraničí zhruba miliardu dolarů, tedy polovinu svého rozpočtu. EU jí má letos poskytnout 312 milionů dolarů (7,5 miliardy korun).
Vysoký představitel unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana v prosinci pohrozil, že EU pomoc Palestincům zastaví, jestliže se k moci dostane radikální Hamas a pokud se nevzdá metody násilí proti Izraeli. Palestinské volby se mají konat 25. ledna a Hamas v nich kandiduje vůbec poprvé.