Spolu se současným prezidentem Mahmúdem Abbásem se v Ramalláhu sešli představitelé hlavních frakcí palestinského hnutí a několik diplomatů. Abbás položil základní kámen muzea, které bude Arafáta připomínat.
"Izraelci a někteří lidé ze Západu se snaží vymazat Arafáta z naší paměti, ale on zůstane navždy v našich srdcích," řekl izraelský Arab Ahmed Tibi, který dělal Arafátovi poradce.
Zatímco Arafátovi příznivci říkají, že dokázal dostat palestinskou otázku do centra světového dění, jeho kritici oponují, že nedokázal položit pořádné základy palestinského státu. S tím se nyní potýká i Abbás. Zabránil sice anarchii na palestinských teritoriích, ale stále se nemůže vypořádat s pozůstatky autokratického vedení svého předchůdce a jeho korupčním vedení státu. Podobně se Abbásovi nedaří v bezpečnostních otázkách.
Izrael se v září po 38 letech stáhl z Gazy, ale pokračující násilí brání dalším mírovým rozhovorům. "Abbás věří, že teror není odpověď. Jeho motto sice zní jedna správa, jeden zákon, jedna bezpečnostní služba, ale my vůbec nevidíme jeho uplatnění v praxi," reagoval na velkou rozdrobenost palestinské samosprávy mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Mark Regev.
Současný prezident Abbás rozhodně nevládne straně Fatáh tak silně jako jeho předchůdce. Fatáh se rozdrobil na několik skupin a je pod velkým tlakem militantní skupiny Hamás. Palestinci se navíc obávají, že už tak slabé hospodářství bude ještě slabší.